بی‌عنوان

وب‌لاگ‌نویسی برای من یک کارِ بی‌هدف و فایده نیست. البته نه از ابتدا که به مرورِ زمان به این فکر، نیت، نگاه و ایده رسیده‌ام و حالا که سنینِ ابتداییِ بلوغِ نوشتنْ را می‌گذرانم، از این‌که می‌توانم باهدف بنویسم خرسندم.

یکی از اهداف‌‌م برای نوشتن و به‌طورِ اخص وب‌لاگ‌نویسی آرشیوی‌ست که از نظرات‌م در بستری از زمان باقی می‌ماند. این آرشیو چه در قیدِ حیات باشم و چه نباشم إن‌شاءالله به‌درد خواهد خورد. هم برای خودم و هم إن‌شاءالله برای دیگران. هدفِ دیگرم این است که یک‌دوره بتوان‌م همه‌ی آن‌چه در ذهن دارم را قلمی کنم. درواقع آراء‌م را بنویسم. این نیز تا این‌جای کار برایم فوایدِ زیادی داشته که مهم‌ترین‌ش باز هم‌آن رصدِ خودم در مصیر (به معنای چه‌گونه‌گی، شدن و تحول) است.

هرازچندی در کنارِ نوشته‌هایم دوست دارم علاقه‌مندی‌هایم را هم بنویسم. پیش‌تر یکی-دوباری این‌کار را انجام داده‌ام. دوباره می‌خواهم لیستِ برخی از خوش‌آیندهایم را در اندیشه، دین، فرهنگ و هنر بنویسم:

دین:

قرآن (را ماهِ مبارکِ ام‌سال فرصت کردم کم‌تر از نصفِ ترجمه‌‌اش را به ترتیبِ نزول و با رجوعِ موردی به ترجمه‌‌ی تفسیرِ المیزان بخوانم. بعدتر این خوانش ادامه پیدا کرد و هم‌چنان هم ادامه دارد. در موردِ نصِ مصحفِ شریف، نظرِ توصیه‌گونه‌ای ندارم ولی هم‌این‌قدر می‌فهمم که خواندن‌ش برای شهروندانِ حکومتِ اسلامی و خاصّه مسلمانان حتما امری لازم است. خواندنِ تفسیرِ المیزان هم لذتی مضاعف دارد؛ خاصّه اگر ذره‌علاقه‌ای به زبانِ استخوان‌دارِ عربی درمیان باشد.)

نهج‌البلاغه (از آن لذت‌هایی بود که اگر تجربه نمی‌کردم خیلی بد می‌شد. این کتاب، این حقیقتا منهج، این نگاه، این ایدئولوژی، این جهان‌بینی، روش و تمدّن فوق‌العاده عجیب است. نهج‌البلاغه اثباتِ حقانیتِ سیره‌ی ائمه‌ست. واقعا هرکه نخواند، هرکه بیش‌تر و بیش‌تر نخواند، ضرر کرده، خیلی خیلی خیلی زیاد ضرر کرده. این کتاب را با سه‌ترجمه به‌صورتِ هم‌زمان خواندم. ترجمه‌ی اصلی‌ای که با آن جلو می‌رفتم ترجمه‌ی دکترمحمودرضا افتخارزاده بود به نشرِ روزگار و ادبیاتی محکم، سلیس، فاخر و ترجمه‌ای حقّا دقیق داشت. ترجمه‌ی مرحومان شهیدی و دشتی را هم به‌صورتِ کمکی خواندم.)

شعرِ کلاسیکِ فارسی:

حافظ، صائب (البته تعدادِ اشعارش زیاد و کمی خسته‌کننده‌ست ولی خوش‌مضمون)، قیصر امین‌پور، فاضل نظری و علی‌رضا بدیع.

شعرِ غیرِکلاسیکِ فارسی (شاملِ انواعِ قوالب):

گروس عبدالملکیان.

نویسنده‌ی زنده‌ی ادبیاتِ داستانی و غیرِداستانیِ غیرِ علوم‌انسانی:

رضا امیرخانی، عرفان نظرآهاری و مصطفی مستور.

گرافیک:

کوروش پارسانژاد، مسعود نجابتی، مجید زارع (خیلی‌های دیگر هم هستند که الآن حضورِ ذهن ندارم؛ مجید زارع جوان است و طبعا به این دلیل نوشتم که خلاق، خوش‌فکر و إن‌شاءالله خوش‌آینده‌ست).

موسیقی‌سازِ ایرانی:

مجید انتظامی، محمدرضا علی‌قُلی (برای آلبومِ خیلی دور، خیلی نزدیک)، فریبرز لاچینی (برای چندتا از آهنگ‌هاش).

موسیقی‌سازِ غیرِایرانی:

یان تی‌یرسن، گروهِ نایت‌نویز، کلنتْ منسل و جسی کوک.

خواننده‌ی ایرانی:

محمدرضا و همایون شجریان، شهرام ناظری، سالار عقیلی، علی‌رضا قربانی، حمید حامی، غلام‌علی کویتی‌پور (تخصصا خواننده نیست ولی برای آلبوم‌های خاموش و غریبانه) و امیر کریمی.

خواننده‌ی غیرِایرانی:

[بیب]

اهلِ سیاست:

شهیدان بهشتی، مطهری، مرحوم ابوترابی و شهیدچمران، آقای خامنه‌ای (خودِ تنهای منهای اکثرِ دور و بری‌هاش، خودِ نیمه‌ی ماهِ مبارک‌ش، خودِ مشروط و تنهایش را...)، غلام‌حسین محسنیِ‌اژه‌ای، محمدجواد لاریجانی، دکترکامران باقریِ‌لنکرانی، آقای شمخانی.

اهلِ رسانه (تلویزیون و رادیو):

دکترمرتضی حیدری و محمدرضا شهیدی‌فرد.

سینما:

ابراهیم حاتمی‌کیا (مگر می‌شود آژانس و یوسف و کرخه را نبینم و فقط نامه‌ی به معززی‌نیاش را ملاک قرار دهم؟!)، پرویز پرستویی، بهرام توکلی، شهاب حسینی، رضا میرکریمی و رضا کیانیان.

مکان‌های فرهنگی:

سینما آزادی، فروش‌گاهِ مرکزیِ شهرِکتاب، خیابانِ کریم‌خانِ زند، کتاب‌فروشیِ سوره‌ی مهر و کهف‌الشهداء.

هم‌این.

/ 16 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رامک

این لیست اگه بازی وبلاگی بشه خوبه ها

سارا

در بخش خوشایندهای شعر کلاسیک ،به نظرم نبودن مولانا عجیب بود در اهل سیاست به نظرم ،ذکر بخش داخله پرانتز به جا و ضروری بود

نسرین تهرانی

خوشحالم که شاعر و منتقد و نویسنده ای چون شما میهمان صفحه ام می شود. از حضور و بودنتان سپاسگزارم

محيط

سلام نميدونم چطور مي توان در عرصه سياست محمد جواد لاريجاني را دوست داشت كه در نهايت شگفتي مي گويد هيچ كس در ايران بدون محاكمه در حصر نيست!!!! و همه مي دانند كه دو كنشگر سياسي اين مملكت (فارغ از درستي يا نادرستي اعمالشان) بدون هيچ محاكمه اي در حصرند. نميدانم شايد تعريف مفهوم دروغ آنهم از نوع وقيحانه اش ميان من و شما متفاوت باشد. در مورد ديگر علايقتان به علت عدم تخصص صلاحيت اظهار نظر ندارم. بدرود.

محيط

سلام دوست عزيز نياز به رنجش نيست. من فقط پرسيدم. چقدر لحنتان تلخ بود كه از فرسنگها بوي آزردگي از پرسش من را مي داد. اساسا اينكه شخصي وبلاگ مي نويسد بدان معناست كه آراي خود را در معرض داوري و نقد ديگران قرار مي دهد و الا مي توان همين نوشته ها را در خفا نوشت و در پستوي خانه نگهداشت. اين رنجش از يك منتقد و شاعر برايم غريب بود. البته حق شماست كه از كساني خوشتان بيايد و يا نيايد. سخن من ناظر به ناساز بودن اركان علاقه تان در سياست بود و آنهم بدان علت كه شما از كساني خوشتان مي آيد كه همه آنها را در آن پرانتز از آقاي خامنه اي مستثني كرده ايد!!!! همه آنان كارگزاران و نزديكان آقاي خامنه اي اند! اين بدان مي ماند كه من بگويم فقط خود خود واقعي استالين را دوست دارم( فارغ از اطرافيان) و در سطر بعد بگويم بريا( رئيس پليس مخفي مخوف استالين) و مولوتوف و ... را نيز دوست دارم!!! يا من فقط خود خود هيتلر را دوست دارم و بعد بگويم كه آيشمن و گوبلز را نيز دوست دارم. به هر روي هدف صرفا ديالوگي بود جهت بهره مندي من از دانشتان. اما اگر سخن من اوقاتتان را تلخ كرد من عذر مي خواهم. موفق باشيد.

محيط

سلام و درود نخست اینکه من در هامش به علاقه تان به جناب لاریجانی پرسیده بودم وقتی یک نفر می تواند اینقدر آسان و وقیحانه دروغ بگوید شما چرا دوستش دارید؟ یا شما آن سخن را دروغ نمی پندارید و یا استدلالی در دفاع از آن دارید که البته در دفاع از هیچ کدام سخنی نگفتید اما گمان نکنم این کبرای من اهانتی تلقی شود؟!! ثانیا من در کجای عرایضم اشاره کردم که یک انسان باید حتما معصوم و عاری از خطا باشد تا ما بتوانیم دوستش داشته باشیم؟ توجه بفرمایید که شما در علایقتان به ادمهای سیاسی از آقای خامنه ای خوشتان آمده است و نه در فیلد آدمهای ادبی و .... و این یعنی موضوعیت شما در ان خوشامد سیاسی بوده است ( حداقل نوشتارتان به مخاطب اینگونه القا می کند) بنابراین وقتی کسی در یک کانتکس سیاسی از کسی خوشش می آید حتما در دفاع و همساز بودن ساختار استدلالیش باید مداقه نماید. اگر می فرمایید از وجه ادبی آقای خامنه ای خوشتان می آید که آن حرف دیگری است.من خود به حکم خراسانی بودن آن نیم بیت" دلبسته یاران خراسانی خویشم" ایشان را بسیار دوست دارم. اما سخن من ناظر بر جای دیگری بود و همچنان به قوت خود باقیست. مستدام باشید.

محيط 1

سلام و درود خب پس باید توضیح بدهید این خود مشروط و تنهایش یعنی چه؟! چون حداقل بنده از فهم آن عاجزم و احتمال بدهید بخشی دیگر از خوانندگانتان نیز چنین باشند. ایشان یک آدم سیاسی است و کنش او در جامعه محل تاثیر و تاثر. موافقانی دارد و مخالفانی. وقتی که حضرتعالی در ذیل ادمهای سیاسی از او خوشتان می آید حتما از بخشی از این کنشها دفاع می کنید. می دانیم که مفهوم " خوش آمدن" در یک فیلد سیاسی یعنی اینکه در مجموع و با احتساب نقاط ضعف احتمالی کنش سیاسی او را قابل دفاع می دانید. بسیاری از کسانی نیز که در ذیل آن انها را دوست داشته اید از طرفداران همین کنشگری اند. پس لاجرم باید ایضاح بفرمایید که شما از چه منظر ایشان را می نگرید که هم در مجموع از کنش و واکنش سیاسی ایشان خوشتان می آید هم فقط خود مشروط و تنهایش را دوست دارید( و ما می دانیم که یک کنشگر سیاسی در سطح رهبری یک کشور از برای تحقق منویات خود از مجموعه گسترده ای از هواداران بهره می جوید که کنشگری می کند و تنها نیست) و هم ... ادامه دارد....

محیط 2

....در عین حالی که فقط خود مشروط و تنهایش را دوست دارید از جمعی دیگر از سیاستمداران خوشتان می آید که اتفاقا آنها دقیقا به دنبال تحقق منویات همان خود تنها و مشروط هستند؟؟؟؟!!!! تصدیق بفرمایید که ارکان استدلالتان ناساز جلوه می نماید و یا حداقل من ناساز آن را می فهمم. مثلا ما می دانیم که یزید بن معاویه شاعر بسیار زبر دست و خبره ای بوده است. به گونه ای که عرب هرگاه شعر خوبی را می دید که شاعر آن را نمی شناخت به یزید لعنتی می فرستاد( کنایه از اینکه احتمالا وی شاعر آن بوده است). حال اگر من بخواهم از این خصوصیت یزید دفاع کنم هیچگاه نمی گویم از زمره رجل سیاسی تاریخی از یزید خوشم می آید!! بلکه نهایتا می گویم خصوصیت شعر گفتن یزید را دوست دارم. اگر من از جمله اول استفاده کنم قطعا مخاطب من اینگونه برداشت خواهد کرد که من در مجموع از کنش سیاسی یزید در تاریخ استقبال کرده ام ( حال آنکه مراد من صرفا یک خصوصیت خاص وی بوده است). خلاصه آنکه وقتی شما از ادمهای مورد علاقه تان در سیاست یکی همین آقای خامنه ای است از مجموع فعالیت سیاسی او استقبال کرده اید( البته من ارزش مدارانه بحث نمی کنم و صرفا توصیف مدارانه است و به حسن و....

محیط 3

...... و قبح ان کار ندارم). بنابراین دیگر نمی توان فقط از خود تنهای وی سخن گفت و باز تازه در سطر بعد جمعی از همان هواداران وی را دوست داشت. از اطاله ملام عذر خواهم اما به گمانم نشانه یک سخن مستدل و منطقی توجه به محکمات درونی و استدلالهای مقوم آنست. سپاس از حوصله تان