روانی

|عکس از: مِهرین فرید|

روی صندلیِ عقبِ پراید نشسته بودم و کوله‌ام روی زانوهایم بود. راننده جلوی پای دختری ترمز زد و دختر «چارراه» را گفته‌نگفته درِ ماشین را باز کرد و نشست. راننده چندباری پُرسید «کدام چارراه؟!» و دختر که ای‌یرفون به گوشش بود، جوابی نداد و راننده زیرِلب غُری زد و راهش را گرفت و رفتیم. چندمتر جلوتر خانمِ دیگری سوار شد و من مثلِ همه‌ی سمتِ‌ چپِ‌ صندلی‌ِ عقبِ‌ تاکسیْ ‎نشسته‌های عالَمْ خزیدم به منتهی‌إلیهِ سمتِ چپ؛ دختر هم درحالی‌که دستش را گذاشته بود روی جیبِ کاپشنمْ بعد از من خودش را کشید این‌ورتر.
نه من چاقم، نه دختر چاق بود. ولی جوری خودش را سُرانده بود سمتِ من که بدنش کاملاً تماس پیدا کرد با سمتِ راستِ بدنِ من. خودم را بیش‌تر کشیدم سمتِ در و کوله را محکم کردم روی پاهایم تا راحت‌تر بتوانم خودم را جمع‌شده نگه دارم. حواسم به قطراتِ بارانِ روی شیشه‌ی سمتِ چپ بود که حس کردم چیزی شبیه به نگاه دارد رویم سنگینی می‌کند. دخترِ هندزفری‌به‌گوش چندثانیه‌ای خیره شده بود به من و یک‌هو با صدای بلندی گفت: «روانی!»
اوّل خواستم چیزی نگویم و سرم را برگردانم سمتِ شیشه، امّا وقتی راننده و مَردِ مسافرِ صندلیِ جلو سرشان را با تعجّب برگرداندند عقب و نگاه‌شان -که گویای متّهم‌دانستنم بود- افتاد بهم، جوری که آن‌ها متوجّه شوند، با صدای تقریباً بلندی گفتم: «این‌که خودمو می‌کشم سمتِ در تا راحت باشید روانی‌بودنه؟ اگه خودمو ول می‌کردم عاقل‌بودن بود؟!». پیرِمردِ راننده از جلو با صدای بلندی گفت: «نه، معلومه که نه!» و زیرِلب غُرغُری کرد که: «این‌همه می‌پرسم کدوم چارراه جواب نمی‌ده، بعد هزارچی به این بنده‌ی خدا می‌گه»؛ حتّا نیش‌تُرمزی هم کرد و به دختر گفت: «اگه می‌خواید پیاده شید.» دختر امّا مثلِ همه‌ی دفعاتِ قبل، خودش را زده بود به هندزفری و نشنیدن.

/ 19 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مریم

اعتدال هیچ جا بد نیست ولی مسلمان معتدل عنوانی است که به مسلمانی داده اند که در قرآنی که از آن پیروی می کند آیات جهادی و امر به معروف و نهی از منکر و از این قبیل چیزها نباشد. مسلمان بی بخار

.

معضل هر روز من!!! سوار تاکسی شدن!! عقب می نشینم این قبیل مشکلات را دارم! جلو می نشینم راننده اذیت میکند!! راننده تاکسی!!! حتی در حضور مسافرانی که ساکت نشسته اند و مجبور شده ام در دم پیاده شوم!! فی الواقع مسیر یک ساعته را دوساعت و نیم در راهم تا با اتوبوس بروم نه با تاکسی!!‌ امان از وقتی که گریز از تاکسی نباشد!!‌هرچه دعا است میخوانم ... و صدقه کنار میگذارم...

س

آقا در طریقه رسم الخط، طوری ننویسید که مجبور بشید توضیح بدید که این کلمه چیه. آخه چه اجباریه این کلمات بیچاره رو لت و پار می نویسید؟ مثلن این یک سبک میشه؟ همین که من حواسم از اصل معنای شما پرت میشه روی کلمات شما و نمیتونم برم به عمق احساس نوشته، خودش یه ایراد جدی بر این رسم الخط غریبه. البته میدونم که این سفارش من فایده نداره. برای همین هم شاید درخواستم اینه که شما هم نقد نکنید دیگران رو. چون فایده نداره. کلن فایده نداره آقا. شبخوش.

س

[نیشخند] نه آقا. منتی ندارد. گفت و گوست. حالا چون من خیلی آدم بدبختی هستم و مدام باید در پی لقمه نان باشم، گاهی به قول شما مثل فراریها کامنت می گذارم اما منت نمی گذارم که منتی هم ندارد البته. اینکه میگویم فایده ندارد برای این است که خودم یک بار آقای امیرخانی را در جایی در حضور خودشان نقد کردم. ایشان هم جواب نامربوطی دادند(البته به نظر من)من هم اوایل در جوانی خیلی به رسم الخط و ویرگول و نقطه اهمیت میدادم. الان دیگر در میانسالی و بل بیشتر از آن، حال و حوصله اش را در نوشته های نت خودم ندارم. البته در مقالات دقت میکنم و شیوه یکسان قابل دفاعی دارم. ولی این نقد من جدی است: یک نوشته نباید به گونه ای باشد که حواس خواننده جلب ظاهر آن شود و از رفتن به دیار معنا بازبماند. گاهی حتا باید رسم الخط را غلط نوشت تا بدین هدف نایل آمد. ما باید در نوشته های اجتماعی مان چنین کنیم یا اینکه از اجتماعیاتمان بگذریم. باید بنابر مشهور بنویسیم. نوشته های اجتماعی یا داستانی جای طرح رسم الخط جدید و غریب نیست. سپاسگزارم از همان جوابتان هم. از بی جوابی بهتر بود. قربان آقا.

س

ببینید. من هم حق اظهار نظر دارم. شما اظهار نظر ما را "قضاوت" می نامید و نمیدانم چرا در این مملکت هر چه می گویی میگویند قضاوت است و قضاوت هم بد است. نقد یعنی قضاوت. اگر من رای یی نداشته باشم و حکمی نکنم که توان نقد ندارم. در ثانی، وقتی کسی من را نقد میکند و نظر خود را می گوید طبیعی است که منتظر جواب است. حتمن که نباید التماس کند. جواب را بفرمایید استفاده میکنم. ممنون

س

اواخر جنگ عراق بود. در مینی بوسی در غرب کشور نشسته بودم. در میان راه دخترخانمی که بر صندلی جلوی من بود ناگهان بلند شد و گفت: "احمق بیشعور! ازین لباس تنت خجالت بکش!" برای من دو مسئله پیش آمد: یکی آنکه اصلن او را تا آن لحظه بر صندلی جلوی خودم ندیده بودم و البته من خیلی مراقب نشستنم هم هستم و مزاحمتی برای ایشان نداشتم. مسئله دوم لباس بود. چون هرچه نگاه کردم لباس خاصی نداشتم. نه روحانی و نه نظامی و ... . این خاطره را از باب ادخال السرور فی قلب المومن عرض کردم. دیگر رفع زحمت میکنم و میروم سراغ مسئله اصلی که همان یک لقمه نان است.

س

زمانی یک مقاله مفصل در این باب نوشتم در همین نت در سایت خودم و به همین پاسخ ما هم جوابی داده بودم مفصل. اما سایتم بر اثر نپرداختن حق صاحب سایت حذف شد. بگذریم. بی حوصلگی ام را هم ببخشید شاید علت آن سن و سال است. اما یک سوال دارم. هدف شما خوب است. ثمراتی هم دارد. اما آیا ممکن است؟ ببنید رسم الخط باید به گونه ای باشد که همه بتوانند از آن پیروی کنند. مثلن نیاز به سواد دانشگاهی نداشته باشد. آیا این رسم الخط را مثلن یک قصاب هم میتواند پیروی کند؟ آیا حساب همه را کرده است؟

س

البته مشکلی با تغییر موضع ندارم و چیزی که در زندگی ام زیاد داشته ام همین بوده است. همین فرهنگستان ادب هم اگر سوابقش را ملاحظه بفرمایید بارها تغییر موضع داده است با اینکه فهولی دارد در ادبیات فارسی. چون قضیه، قضیه بغرنجی است. اما من اینجا متاسفانه تغییر موضع نداده ام. آن هدف را همیشه قبول داشته ام. منتها هنوز راهی برایش نیافته ام. اصل حرف من این است: برای کسانی که مغز خود را آکبند نگذاشته اند و از آن کار میکشند و حرفهایی میزنند که جامعه ما سخت بدان نیازمند است، حیف است بنویسند و مردم به معنا راه نیابند یا حتا چند ثانیه معطل شوند. موافق معطل کردن خوانندگان نیستم. من نباید معنا و فکر خودم را قربانی رواج رسم الخط کنم حتا با آن هدف. همین "بیوتن" آقای امیرخانی را اول بار من کلی فکر کردم تا فهمیدم چیست. باور کنید.

نازنین محمودی

:))) لابد می خواست از توی جیبتون چیزی برداره :)) سخت هم میگیردها