برای خوب‌ بودن

یکی از بخش‌های مؤثرِ قصه‌ی «یوسف» از زبانِ قرآن، آن‌جایی‌ست که برادران‌ش دوم‌بار آمده‌اند تا عزیز از سرِ رحم و بخشش، پیمانه‌شان را پُر کند و احتمالا از خطای برادرشان هم درگذرد. یوسف که حالا مدت‌هاست به عزت رسیده و در مقامِ تصمیم‌گیری و بخشش قرار گرفته، خیلی «راضی» به‌نظر می‌رسد. علامه‌ طباطبایی این‌‌طور تعبیر کرده‌اند که وقتی برادران سخن‌شان را با «یا أیهاالعزیز» آغاز می‌کنند و با «إن‌اللهَ یجزِی‌المتصدّقین» ختم، و این‌میان -هرچه گفته‌اند از کمیِ بضاعت بوده و اظهارِ تذلل- این نحو از سوال، دشوارترین و ناگوارترینِ سؤالات است و موقف، موقفِ کسانی‌ست که بی‌داشتنِ استحقاق و با سوءسابقه استرحام می‌کنند.

اما راجع‌به رضایتِ یوسف و درسِ بزرگی که در آن هست، علامه می‌گویند بعد از این مخاطبه بود که کلمه‌ی الهی تمام شد و درواقع آن وعده‌ که «به‌زودی یوسف و برادرش را بلند و سایرِ فرزندانِ یعقوب را به‌خاطرِ ظلم‌شان خوار می‌کند» محقق گردید و چون وعده محقق و کلمه تمام شد، یوسف به‌خودش اجازه‌ی معرفی داد و به‌نوعی گله کرد و آن‌ها را موردِ سوال و عتاب قرار داد و حتا علتِ این ظلم‌شان را که «جهل» بود بهشان گوش‌زد کرد و باز به تعبیرِ علامه با این‌کارش راهِ اعتذار را به آن‌ها آموخت.

این صبرِ یوسف در برابرِ مسیرِ تحققِ وعده‌ی الهی، این مقامِ رضاء، این ‌دل‌بزرگی و توکل، این تحمل و تاب خیلی چیزِ مشکلی‌ست. انگار کن در کودکی همه‌ی نصیب‌ت از محبتِ پدر بشود مرورِ خاطراتی در قعرِ چاه و بعد برده‌ی بازارِ یوسف‌نافهمی شوی و در اوجِ غربت بفروشندت و کم‌کم، ذره‌ذره، ماجرا‌به‌ماجرا و تدبیر‌به‌تدبیر یوسف شده باشی و در اوجِ شکوفاییِ جوانی‌ت با تهمتی به زندان بیافتی و آن مرارات را تحمل کنی و حالا که بعد از عمری نه از سرِ شانس، که از سرِ لیاقت «عزیز» شده‌ای و می‌توانی عزت‌ت را به رُخِ آن‌ها که بدین روزت انداخته‌اند بکشی، نَکِشی و بی‌عقده و عصبانیت در برابرِ وعده‌ی خدا کُرنش کنی و صبر کنی تا واو به واوِ وعده‌ی خدایت محقق شود و جاری. این صبر و دل‌پاکی باورکردنی هست و نیست...

بارها و بارها از چهره‌ی ظاهرِ یوسف گفته‌ایم و در برابرِ زلیخایش قرار داده‌ایم، ولی حقیقتا چهره‌ی ظاهر چیست در برابرِ چهره‌ی باطن‌ش؟ زیباییِ این رضاء، این منتظرِ تحققِ حرف‌های خدا بودن کجا و زیباییِ چشم و ابرو و صورت و پوست؟ زیباییِ ظاهر که دستِ ما نیست، قابلِ بازتولیدشدن و تربیت نیست، اما واقعا تنزّهِ درون و تربیتِ قلب دستِ ماست. هر قلبی -اگر خدا بخواهد- می‌تواند قلبِ به‌تر و دیگری باشد و بشود اما ظاهر را خدا یک‌بار تعیین کرده برای‌مان و خیلی دستِ ما نیست مقبولِ خواطر افتادن‌ش، که البته آن هم تا حدودِ بس‌یار زیادی ارتباطِ وثیق با خلوصِ باطن دارد که به‌تر از من می‌دانید و در این مجال نگنجد.

---

خدایا؛ خدای وعده‌های محقق، خدای کلمه‌های تمام، خدای یوسف‌های عزیز، خدای جبرانِ هر جهل و خدای پیمانه‌های پُر و خدای قلب‌های از سرِ ایمان راضی؛ من، چاهِ قصه‌ی یوسف‌م و تو خدای این عالم. قلب و درونِ من -همه‌اش- سیاهی‌ست و این برای تو و عالم روشن است. تو یوسف را از حضیضِ مکرِ برادرهاش به حدّی از عزت رساندی که قصه‌اش أحسنِ قصص شد و زبان به زبان چرخید و تا ما و تا همیشه ماند و خواهدماند.

یوسف اگر یوسف شد، از برهانی بود که در راهِ تو می‌دید و از ایمانی بود که به تو داشت. من چه کنم که هم کورم و هم بی‌ایمان؟ من چه کنم که نه تأویلِ خوابِ برادرهایم هستم و نه کالای گرانِ بازارِ ارزان‌فروش‌ها و نه اسبابِ تحققِ کلمه‌ات، آن‌سان که یوسف بود؟ من حسرتِ محضِ این قصه‌ام و فراموش‌ترین قسمتِ ماجرا. چاه‌م، وسیله‌ی کوچکِ تو برای بزرگ‌ترشدنِ تنهایی‌های یوسف‌ت. مرا عطای کدام برادرِ یوسف‌شده پُر خواهد کرد که کیل خلق‌م کردی و این‌گونه تنها مانده‌ام در کنعان‌ت؟

خدایا، خدای وعده‌های محقق، خدای تدبیرهای کامل، خودت دربرم گیر و از خودت پُرم کن و عوضِ این‌همه سیاهی که در دل‌م هست، نورِ خودت را بر دل‌م بتابان که سخت محتاجِ توام. محتاجِ توام قصه‌گوی قصه‌سازِ صاحب‌عزت. محتاجِ توام و خلقِ توام. این ظن که مخلوق‌ت را تنها و بی‌هیچ و گُم و گم‌راه رها کنی بر تو نیست، این امید اما که عزیزم کنی در دل‌م هست...

/ 10 نظر / 6 بازدید
مات

برداشتتون از این ماجرا خواندنی و جذاب بود. با دعای آخر گریه کردیم! حرف و احساسی که تو این بخش هست رو منم دارم. در کل ممنون که به اشتراک گذاشتین.

حکیم

این نوشته نابودم کرد...

زیتا ملکی

عزیز هستی و عزیزتر می شوی و قتی این همه زیبا ارتباط می دهی بین زندگی خودت و زندگی یوسف.

زیتا ملکی

عزیز هستی و عزیزتر می شوی و قتی این همه زیبا ارتباط می دهی بین زندگی خودت و زندگی یوسف.

دکتر یونس

من این آیه رو وقت خداحافظی کنار راه پله ای منتهی به "باب الحوائج" حرم حضرت ابوالفضل میخوندم....بعد به گنبد نگاه میکردم...بعد این پرچمش تو باد گرم کربلا میرقصید..من هم براش دست تکون میدادم ...اولین بار که این آیه رو بامعنی تو حرم حضرت عباس خوندم بهش گفتم ببین خدا این آیه رو به پیامبر وحی کرده تا اینهمه سال بعد من برای تو بخونمش وگرنه خودم که از صدا افتاده بودم بعد دیدن حرمش ...چقدر خوندنش برای قمربنی هاشم قشنگ بود...

رهگذر

سلام نوشته های دیماه شما رو می خوندم.روز به روز پختگی و عمق بیشتری داره...بهتون تبریک میگم. موفق باشید و سرفراز.

نقطه ته خط....

داشتم از آرشیوتون می خوندم عجیب این مطلب به دلم نشست، ممنون :) با اجازه هم لینکش را در پست آخرم گذاشتم :)

fallible

آن قدر که ازش دورم خجالت می کشم برگردم....هر خط را که می خواندم از خودم بیش تر بدم میاد...حتی روی برگشتن ندارم!