حرف‌هایی برای ماندن...

درگیر می‌شوم برای «با تو بودن» با دنیا و آدم‌ها، آی حقیقتِ شیرینِ مستور در تلخی‌ها!

آی راستِ به‌راستی فتنه‌انگیز، تو اصلِ همه‌ی اصولی و مقدمِ همه‌ی مقدمات. تو جانِ واژه‌گانی عزیز. تو بلایِ خواستنیِ اندیشه‌ای. تو بهارِ ذهنِ پاییززده‌ی مایی.

فتنه‌ها برپا می‌کنی وقتی خلاصه می‌شوی در مفهومِ موَسّعِ «چه‌گونه بودن»!

هزاری هم اگر سنگ بیندازند جلویِ پای‌م، باز در پیِ توام حقیقت. حقیقتِ عزیز و سترگِ چه‌گونه به‌تر شدن و بودن و ماندن.

تو را در نثر و شعر و نور و صدا و اندیشه جست‌و‌جو می‌کنم. تو هرجایی ممکن است باشی. بی دغدغه‌ی رنگ و جهت و حزب و حکومت و سمت‌هایی چون‌این معتبر و محدودِ به زمان. تو را گاهی در کلامِ «شریعتی» می‌یابم، بی‌که بترسم از تعبیرِ سخت و غیرِ منصفانه‌ی شریعتی‌ستیزها. گاهی می‌نشینی تنگِ یک سخنرانیِ دل‌نشین از آقای «خامنه‌ای» که قبل از هرچیز قطعا یک سخن‌دانِ مبرز و یک فرهنگی‌کارِ باهوش است یا  حتا در فحوایِ حرف‌هایِ آقای «صادقِ زیباکلام» که خداوند حفظ‌ش کند برای نظام!

نمی‌دانی چه لذتی می‌برم از انعطاف و ظرفیتِ فرهنگی‌ت وقتی چون‌این غرورانگیز تن به کلام و واژه می‌دهی بی‌که برای‌ت مهم باشد این دسته‌بندی‌های جلفِ سیاسی!

چه لذتی دارد وقتی می‌گردم و در نثرِ جسورِ کسی چون «رضا امیرخانی» پیدای‌ت می‌کنم و فریاد می‌زنم که آی! یافتم! یافتم دل‌نشینیِ حقیقت و صراحت را این‌جا! شجاعت را آن‌جا! لطافت را این‌جا...

چه لذتی دارد وقتی لباسِ نظم بر تن می‌کنی و شعر می‌شوی در شعورِ چینشِ عراقیِ واژه‌گانِ غزل‌هایِ محزون و خوش‌مضمونِ «فاضل». طعمِ غم و عشقِ می‌دهی انگار عزیزم.

تو بی‌وطن‌ترین مسافری هستی که می‌شناسم. تو سفیرِ فرهنگیِ عشقی. به نسیمی کوچ می‌کنی از ساحتی به ساحتی و از دهانی به دهانی و از قلمی به قلمی.

گاهی در کنداکتورِ پخشِ قطعا برنامه‌ریزی‌شده‌ی «بی‌بی‌سی» خودنمایی می‌کنی و گاهی در تصادفی دیدنِ تکرارِ تله‌فیلمی ساده از شبکه‌ی به‌قولِ صالح‌علاء «جانِ» چهار!

هم‌این، این‌که دغدغه‌ی مکان و زمان و انسان نداری لذت‌بخش‌ت می‌کند. برای‌ت فرقی ندارد کجا باشی و چه رنگی باشی. تو حقیقت‌ی، خودت هستی. هرجا که باشی. با هرکه و هرچه که باشی. روحِ منسجم و مستقلِ خودت را داری. می‌شود با همه‌ی دل به تو مؤمن بود و محکم ایستاد. گاهی در مقابلِ او که برچسبِ تحجر می‌زند و گاهی هم در مقابلِ کسی که روشن‌فکر و بی‌دین و محافظه‌کار می‌خواندت. در اوجِ تندی‌ها می‌شود با تو آرام بود و در اوجِ آرامش می‌شود با تو جوشید. تقوا تویی. دین تویی. آرمان تویی. اصالت تویی. وجود تویی. عشق تویی. زیبایی تویی. دنیا تویی. آخرت تویی...

دوست‌ت دارم و برای با تو بودن «جان» می‌دهم...

/ 5 نظر / 6 بازدید
صادق اسدی

اگر همان باشد من هم دوستش دارم حضور سبزش را!

نيلو

و امروز چقدر ميان حقيقت و واقعيت فاصله است !

نيلو

به پلوراليزم و هرمنو تيك فلسقي و ...چند ئيسم و ئيزم ديگر معتقد نيستم ولي ان چه براي گروهي حقيقت انكار ناپذير و ماندي تلقي مي شود براي گروهي ديگر، مجاز اندر مجاز .... اميدوارم حقيقت را هميشه در آغوش داشته باشيد !

iran EMC

نتورك سالم بالاخره انتظارها به پايان رسيد وموج سوم تجارت الکترونيک راه اندازي شد اين بار سالم ، پايدار و کاملا کالا گردان و قانونمند . با کمترين سرمايه ، بيشترين درآمد بزرگترين بازار خريد و فروش آنلاين کالا و خدمات به قيمت مصرف کننده با طرح درآمد زائي در IRANEMC همه نوع کالاي مورد نياز شما وجود دارد در IRANEMC هم خريدار باشيد هم فروشنده در IRANEMC روياي تجارت الکترونيک واقعي و سالم را تجربه کنيد در IRANEMC به درآمد بالا دست پيدا مي کنيد در IRANEMC با معرفي کالا و محصولات خود به آن اعتبار دهيد در IRANEMC روش هاي نوين بازاريابي را تجربه مي کنيد در IRANEMC همه تلاش خواهند کرد تا شما به اهداف خود تحقق ببخشيد باتماس با ما و با استفاده اصولي از تجارت الکترونيک پرچمدار حرکتي نوين در اين صنعت باشيد http://iremc.mihanblog.com/ http://emciran.blogfa.com 09378005156حسين [گل]