برای خوب ‌بودن

همیشه می‌شه با «پیش‌فرض» به مسائل، پدیده‌ها و آدم‌ها نگاه کرد. اما تفاوتِ یک آدمِ خوب و یک آدمِ خوب‌تر گاهی در اینه که آدمِ خوب‌تر بی‌واسطه و بی‌پیش‌فرض به مسائل و آدم‌ها نگاه می‌کنه. مزیتِ «بی‌پیش‌فرض به مسائل نگریستن» بر «با پیش‌فرض  به مسائل نگریستن» اینه که احتمالِ اشتباه در برداشت یا قضاوت در حالتِ اول کم‌تر می‌شه.

بی‌پیش‌فرض در مسائل غورکردن به ما این امکان رو می‌ده که اون مسئله، پدیده یا حتا آدم رو خوب تجزیه و تحلیل کنیم و با محکِ حق و حقیقت بسنجیم و منصفانه‌ترین تصمیم رو در موردش بگیریم.

همیشه مشی و سلکِ رفتاریِ آدم‌های بی‌پیش‌فرض و آزاده قابلِ دفاع‌تر و منطقی‌تر از آدم‌های دیگه‌ست. همیشه به اون‌ها بیش‌تر می‌شه اعتماد و اتکاء کرد؛ چون اقوال‌شون برخواسته از منطق و استدلالی منصفانه‌ست نه آمیخته با پیش‌فرض‌هایی ایدئولوژیک...

-

خدایا کمک‌مون کن که در وهله‌ی اول پیش‌فرض‌های اشتباه‌مون رو بشناسیم و با تأمل اون‌ها رو تصحیح کنیم و در مرحله‌ی بعد اون‌ها رو به حداقل‌هایی پای‌دار و مستحکم مثلِ ثقلین تقلیل بدیم. خدایا منطق و تدبر و استدلال و فهمِ مارو خودت راه‌بری کن. بذار همیشه توی دامنِ خودت بمونیم...

/ 3 نظر / 6 بازدید
نيلو

انشالله! ولي بدون پيش فرض نگاه كردن ،ادعاي بزرگيه جناب مهدوي ! بحث شما در زمينه كلي روابط انساني بود ولي در حوزه نظريه هاي ادبي جديد هم، اين مسئله ي پيش فرض ها بسيار مورد توجه قرار گرفته است . نگاه كردن به يك متن ، بدون گزاره هاي ذهني و بار ايدئولوژيكي يك مهارت است ! انسان و روابط انساني را هم ميتوان يك متن تلقي كرد !

فامی

بسیار عالی . انشالله .