نظراتی کوتاه راجع‌به چندکتابی که اخیرا خوانده‌ام (9)

مثلِ چشمه، مثلِ رود/ قیصر امین‌پور:
از اولین دفاترِ شعرِ قیصر که در حال و هوای بعد از انقلاب (دوره‌ی جنگ) سروده شده و شاید بتوان گفت اشعارِ دوره‌ی جوانیِ مرحوم امین‌پور (بینِ 23ساله‌گی تا 30‌ساله‌گی) است. قیصر شاعرِ صلح بود و این حقیقتا انکارکردنی نیست. طبعِ روان و خلوصِ باطن و زیبایی‌های زُلالِ شعرهای این کتاب، گواهِ این مدعاست. حضورِ مرحومان هراتی و حسینی هم در بعضی از شعرهای این کتاب به صورتِ مستقیم قابلِ مشاهده‌ست. چاپِ جدیدِ این کتاب را «سروش» انجام داده. قیمت: 600تومان! راستی این کتاب نوجوانانه‌ست ولی من خیلی باهاش کیف کردم.
---

بر یادگارِ قمریِ هم‌خون/ علی عباس‌نژاد:
قرائتی موزون از هایکو! البته خودِ مؤلف اصرار می‌کند بگوییم نوخسروانی و قالبِ قدیمِ شعر و از این حرف‌ها. مجموعه‌ای ضعیف که نمی‌دانم چه‌طور شد جایزه‌ی کتابِ سالِ قیصر را بُرد. واقعا یکی بیاید به من بگوید چه تناسبی‌ست بینِ این و آن؟! انتشاراتِ «آوای کلار» این کتاب را مرتکب شده!
---

پادشهر/ میلاد عرفان‌پور:
کتابِ شُسته-رُفته و نُقلی و خوبی‌ست. هرچند که چندرُباعی‌ش را بیش‌تر نپسندیدم اما در مقایسه با اقرانِ هم‌صنف‌ش نمره‌ی به‌تری می‌‌گیرد. انتشاراتِ «سپیده‌باورانِ» مشهد منتشرش کرده و ظاهرا عضوی از مجموعه‌ی «شعرِ ام‌روزِ» آن‌هاست.
---

به رنگِ نارنگی/ سیامک بهرام‌پرور:
ارائه‌ی مهدی‌ موسوی‌ستیِ اشعارِ غیرِقابلِ چاپِ حامد عسکری! یا تکستِ آلبومِ 2012 محسن نام‌جو با نیم‌نگاهی به تلقیِ مرحوم قبّانی از عشق و در نهایت تحفه‌ای پیش‌کش به ساحتِ مقدّسِ اروس! مضافا این بنده 68بار واژه‌های «بوس، بوسه یا ببوس» را در این کتاب رؤیت نموده‌ام که اگر این عدد را تقسیم بر تعدادِ اشعارِ مندرج در کتاب که 39تاست کنیم می‌شود چیزی حدودِ دوبوس در شعر که آمارِ منصفانه‌ای‌ست برای این عمل! تازه این جدای از همه‌ی چندده‌ واژه‌ی دیگرِ مرتبط به این عمل نظیرِ «لب‌ولوچه» و این‌هاست. در موردِ شعرِ این شاعرِ گرامی که از قضا هم‌شهریِ بنده نیز هست نکته‌ی دیگری که می‌توانم بگویم اصرارِ بیش از حدِّ او در ترکیب‌سازی‌های ناجور است. یعنی یک تکه از آیه یا ذکری را برمی‌دارد و می‌چسباند تنگِ مصراعی و بعد مثلا این نمونه‌ها را درمی‌‌آورد: «ألم تری... که غزل کیف می‌کند با تو؟»، «تشهد: أشهدُ هر بوسه‌ات دو جامِ شراب!»، «لب‌های تو حلاوتِ أمن‌یجیبِ عشق»، «ببار مادرِ من! با تو کلّ شیء حی» و «حی علی الفلا...خنِ چشم‌ت! پرنده: عشق» و نمونه‌های دیگری که در کتاب موجود است. خب واقعا چه اصراری‌ست به این‌کارها؟ یادم هست قدیم‌ها شعری خوانده بودم از هم‌این شاعرِ گرامی راجع‌به امام‌زمان که درون‌ش از ورق و گیلاسِ شراب بود تا چیزهای دیگر. خب این فضیلت نیست واقعا. هرچیزی جایی و هر موضوعی «ادب»ی منحصر به خودش دارد. نمی‌شود که ادب‌ها را قاتی کرد و یک‌چیزی درآورد که مقتضیاتِ هیچ‌کدام را رعایت نکرده! بگذریم... انتشاراتِ «هنررسانه‌ی اردی‌بهشت» این کتاب را مرتکب شده!
---

آن‌جا که پنچرگیری‌ها تمام می‌شوند/ حامد حبیبی:
به‌نظرم یک افتضاحِ ادبیِ شیک بود! نویسنده تو را مضحکه‌ی خودش می‌کند تا مثلا تبحّرِ زننده‌اش در توصیف‌های افراطی را نشان‌ت دهد. خیلی خدشه به این مجموعه‌ی داستان وارد است از نظرِ بنده. نشرِ «ققنوس» چاپ‌ش کرده.
---

از شرابه‌های روسریِ مادرم/ سیدحسن حسینی:
این کتاب که شاملِ اشعارِ آزادِ مرحوم سیدحسن حسینی در موردِ مادر یا به عبارتِ دقیق‌تر حضرتِ زهراست را محمدرضا عبدالملکیان و مرحوم قیصر امین‌پور (بعد از رحلتِ سیدحسن) مدون و منتشر کرده‌اند. نامِ سیدحسن و قیصر در کنارِ هم بی‌شک اعتمادِ لازم برای خواندنِ یک مجموعه‌ی شعر را در آدم ایجاد می‌کند و هم البته امضاء انجمن شاعرانِ ایران و آقای عبدالملکیان که از زحمت‌کشانِ شعرند.
---

پله‌ها را مواظب باش مرضیه/ مرتضی بخشایش:
در این کتاب با شاعری توانا و بلد روبه‌رو بودم. کتاب در قالبِ چندروایتِ بلندِ سپید یا آزاد به شرحِ عاشقی، زنده‌گی، جنون، جدایی و خیانت می‌پردازد. در بخش‌هایی از کتاب به‌طورِ تلویحی و غیرمستقیم ردّپای جنگ هم به چشم می‌خورد. طبعا روایتِ اول را پسندیدم و باقی را فقط خواندم. نشرِ «کوله‌پشتی» آن را منتشر کرده است. امیدوارم روزی کتاب‌های شش‌دانگ‌تری از این شاعرِ توانا بخوان‌م.
---

پُکی از سیگار/ اوکتای رفعت:
گزیده‌‌ی اشعارِ شاعرِ نوگرا و ساختارشکنِ تُرک -اکتای رفعت- به انتخاب و ترجمه‌ی رسول یونان. یونان مقدمه‌ی مفصلی راجع‌به جریانِ شعریِ «غریبِ» ترکیه در ابتدای این کتاب آورده که خواندن‌ش خالی از لطف نیست. ترجمه‌ها و شعرها نوسان دارند و نمی‌شود همه را خوب یا همه را بد دانست. روی هم رفته تعدادِ اشعارِ خوب‌ش به‌نظرم کم‌تر بود. نشرِ «امرود» عهده‌دارِ چاپِ این کتاب بوده.
---

زیارت‌نامه‌ی مرغِ سَحَر و هم‌خوانیِ دخترانِ خردادماه/ سیدعلی صالحی:
این اولین کتابی بود که از صالحی دست گرفتم. پیش‌تر به‌طورِ پراکنده اشعار و قطعاتی از او را در جراید و اینترنت خوانده بودم و تصورم این بود که او شاعری‌ست فُرم‌گرا با بازی‌های زبانی. با خواندنِ این کتاب متوجه شدم کمی در پیِ کشفِ مضامین و تصاویرِ بدیع هم هست و هم این‌که انگار هنوز جهانِ شعر و زبانِ منحصربه‌فردش را پیدا نکرده است. کتاب مقدمه‌ی خوبی به قلمِ خودِ او داشت که بیش‌تر به داستانی کوتاه می‌مانست. نشرِ «چشمه» چاپ‌ش کرده.
---

این ساعتِ شنی که به خواب رفته است.../ رُزا جمالی:
این کتاب (به‌نظرم) یک تراژدیِ تمام‌عیار، یک افتضاحِ به معنایِ حقیقیِ کلمه بود! این واقعا از نشرِ چشمه پذیرفته نیست. فوق‌العاده ضعیف و هذیان‌گونه...
---

سیره‌ی اقتصادیِ امام‌علی(ع)/ سیدرضا حسینی:
کتابی با موضوعی جذاب ولی با پرداختی ضعیف. این پرداخت -هرچند کم‌جان- به سیره‌ی اقتصادیِ امیرالمؤمنین در رفتارهای شخصیِ اقتصادی می‌پردازد. البته خودِ راقم در جایی اشاره کرده که محذوراتِ او در انتزاع و تحلیل، باتوجه به اقتضائاتِ پرداخت‌های سیره‌ای، مانع از تخلفِ او از این گونه شده و کتاب از این جهت تاحدودی محدود شده. به‌گمان‌م نسخه‌ی اینترنتیِ این کتاب هم موجود باشد در این لینک. «کانونِ اندیشه‌ی جوان» ناشرِ این کتاب بوده.
---

نیچه و مکتبِ پُست‌مدرن/ دیو رابینسون:
این کتاب به ترجمه‌ی ابوتراب سهراب و فروزان نیکوکار آراء نیچه به‌صورتِ مُخَلّص است و کمی هم درباره‌ی پست‌مدرنیسم. احتمالا قلمِ یکی از دومترجم خیلی خوب است و قلمِ آن دیگری پیچیده و سخت. البته اگر مثلِ من در خواندنِ «نیچه» دچارِ شائبه شوید و هی نیچه را «نتیجه» بخوانید هم که نورٌ علی نور می‌شود! نشر و پژوهشِ «فروزان» این کتاب را چاپ کرده.
---

گزیده‌ی آثارِ گرافیکِ کوروش پارسانژاد:
با مقدماتِ خواندنیِ غلام‌علی مکتبی و ابراهیم حقیقی که حقیقتا حقایق را گفته‌اند. کتاب هم‌آن‌گونه که از عنوان‌ش پیداست، مجموعه‌ی آثارِ پارسانژاد را دربردارد و یک اثرِ تصویری‌ست. کاری خوب از مؤسسه‌ی فرهنگی‌پژوهشیِ چاپ و نشرِ «نظر» که به دردِ گرافیست‌ها می‌خورد.

/ 5 نظر / 18 بازدید
شکلات

جدا از نام کتاب ها، همان تحلیل های شماست که آدم را مشتاق به خواندن می کند وگر نه برای بار دوم هم که شنیده شود بازهم نامشان برایم غیر تکراریست. البه به غیر از " مثل چشمه، مثل رود" که شاید روزی به سبد خریدم اضافه کنم! بخصوص قلم تان در " به رنگ نارنگی" هر چند تهوع آور ولی شیرین است و یک تشکر ویژه هم بابت نسخه ی اینترنتی " سیره ی اقتصادی..."

مصطفی

سلام استاد از دیدن انتقاداتتان بر وبلاگ خوشحال می‌شوم البنه اگر قابل نقد چون شمایی باشد

راضیه

ممنون از حضور و نظرت. رفرنس هایی رو که پیشنهاد دادی دنبال می کنم ممنون. اینکه درباره کتاب هایی که خوندی می نویسی همیشه در ذهنم بود و خودم هم دلم می خواست این کارو بکنم خیلی عالیه استفاده بردم

سیامک بهرام پرور

سلام دوست من ... خوبید؟ ...ممنونم که خطخطی هایم را خواندید و نظرتان را نوشتید . این خودش کیمیایی ست در این برهوت بی تفاوتی ها .... :) ....شاد باشید و برقرار

حامد حبیبی

با ترکیب (( تبحر زننده)) خیلی حال کردم. مرسی