استحاله‌ش نکنید!

هنوز پیش نیومده که بتونم حتا یک قسمتِ کامل هم از «مختارنامه» ببینم. اما حتم دارم وقتی برای اثری زحمت کشیده شده باشه و هزینه‌های مادی و معنوی پرداخت شده باشه، قطعاً اثرِ قابلِ تأمل و خوبیه. خاصه وقتی با میرباقری و کارنامه‌ش آشنا باشی.


با همه‌ی این حرف‌ها و حتا اگر مختارنامه به‌ترین سریالِ تاریخی‌مذهبیِ سیما هم باشه، باز منزهِ از ضعف‌های طبیعی و مرسوم نیست. چندوقتیه که در عرصه‌ی رسانه (مجازی و غیرمجازی) در موردِ این سریال جریان‌هایی به‌راه افتاده. جمعِ اندکی ناقدند و جمعِ اکثری تعریف می‌کنند. شقِ جدیدش که صداوسیما در متنِ به‌راه‌افتادنِ آن «نقش» ایفا کرده است، انتخابِ دیالوگ‌هایی از آن و بولدکردنِ آن‌هاست. مثلاً انگارکن از دلِ دیالوگ‌هاش عباراتی چون: فتنه، بصیرت، حجتیه، خواص و... بکشی بیرون!

این اتفاق در موردِ سریالِ یوسف هم بود. در مُلکِ سلیمان هم تاحدودی بود. منتها تفاوتِ آن‌ها با مختار به گمان‌م این بود که در فیلم‌نامه‌ی آن‌ها برای جذبِ بودجه و خودشیرینی و... عباراتی مثلِ :دانه‌درشت‌ها و بصیرت و فتنه نگاشته شده بود و در مختارنامه نه. (البته این نظرِ من است و هرکسی می‌تواند نپذیرد). حداقل با سابقه‌ای که از میرباقری سراغ دارم نه!

آقا این جریان خطرناک است!

از بچه‌حزب‌اللهی‌های ناب و تیز که چشم و گوش‌شان بازتر است و تعصب‌شان کم‌تر و منطق‌شان بی‌طرف‌تر خواهش‌مندم حواس‌شان جمع باشد. دامن نزنند به این جریان!

/ 2 نظر / 8 بازدید
مهدي

سلام رک می گم امیدوارم ناراحت نشین یوزارسیف و ملک سلیمان هردو قبل از جریانات سال پیش ساخته شدند. لذا این که فرموده اید " در فیلم‌نامه‌ی آن‌ها برای جذبِ بودجه و خودشیرینی و... عباراتی مثلِ :دانه‌درشت‌ها و بصیرت و فتنه نگاشته شده بود " جندان بی تعصب و با منطق بی طرفی گفته نشده. ضمنا مگه میشه بین حق و باطل با منطق بی طرفی حکم کرد و حزب اللهی ناب هم بود؟ ما طرف حق را می گیریم. و در آخر این که ما هم با همچین جریانات سطحی که در حد بیرون کشیدن چند کلمه از بین دیال.گها باشند میانه خوبی نداریم. اما با این جور برخورد که بگیم هرکی مثل من فکر نمی کنه لابد خیلی نفهمه هم مشکل اساسی داریم.

نيلو

مختار نامه قابل دفاع است ،وقت بگذاريد و ببينيد. عيد شما مبارك .[گل]