انفعالات

پیرو سنت نوپدید پیامک­نویسی که خواسته یا ناخواسته ما را منصوب و مشمول عنایت دوستانِ گرامی کرده ا­ست؛ بر­آنیدم( شکل اصح برآن شدم در نوساختار پیامک­نویسی) تا مرقومه­ای را از سَرِ دل­درد( شکل مدرنیزه­ی دردِ دل در ادبیات نوگرای پیامک­نویسی) بنویسم.

از آن­جا که ما مردم متعهد و متدین ایرانِ­اسلامی( ادبیات رایج ایام انتخابات)، با حضور پر شورِ خود در انتخابات ده­اُمین دوره­ی ریاست جمهوری شرکت خواهیم کرد و با نمک­دان­های­مان به استقبال جناح­های هم خواهیم رفت، مصرف نمک آن هم نه به اندازه­ی کافی بل به هر اندازه که تو می­خواهی، من می­خواهم، او می­خواهد( ادبیات رایج تراکت­های این ایام)، از سوی وزارت پست، تلگراف، تلفن، تلفن هم­راه، سیم­کارت­های طرح سبز و دوستی، سیم­کارت­های قرمزِ عشقولانه، یوزارسیفی و سیم­کارت­های موساد، فناوریِ وزارت ا-طلاعات، انفورماتیکِ امور وارده، وزارت چت، ایمیل، جی­میل و هرچی میل شماست؛ خیلی خوب و وارد دانسته شده و توصیه می­گردد و هیچ ربطی هم به وزارت خانه­های بی­ربط( مثل بهداشت و اینا) ندارد!( رونوشت به دفتر آقای باقری­لنکرانی)

می­خواستم از حق بگویم اما نمی­دانم چرا طنز شد، شاید این تخصیص حق در این روزگار باشد، شاید این تلخیِ حق باشد، شاید...

گله دارم از بعضی تسامحات و تساهلات، گله دارم از برخی انفعالات نفرت­انگیزی که گریبان­گیر فطرت حق­مدار و حق­جوی­مان شده و بی­که بدانیم و بدتر این­که گاهی، بی­که بخواهیم دارد ذره­ذره و بسیار­بسیار دین از ما می­ستاند و خنده می­دهد، ایمان می­ستاند و بره می­دهد!

تأکید می­کنم ذره­ذره و بسیار­بسیار چون دقیقاً مصداق دارد مَثَلِ قطره و دریا در این­جا!

از انفعال مقابل جریانِ پیام می­گویم. گاهی پیام در قالب برق­نامه( ای­میل) است، گاهی پیام­ مبتنی بر نرم­افزارهای آنلاینِ گفتگو و پیام­رسانی­ست و گاهی ملموس­تر و محسوس­تر و معدود­تر است؛ یعنی پیامک!

کاری به این­که کدام طرفی هستیم و یا باشیم ندارم، وا... ندارم؛ کاری به روی و رنگ و خوی و خط ندارم، وا... ندارم. تمام کار من با مسلمانی­ست، تمام حرف من با ایمانی­ست که قرار است ببرد مارا از این دنیای دون و برساند مارا به خودش، که فرمود خشنودیِ از دیدار من، از هرچیزی برای خاصّان درگهم نیکوتر است. همیشه گفته­ایم و شنیده­ایم که تسامح و تساهل بد است مقابل عداوت، اما شاید کمتر شنیده باشیم از تصاعب منظور و مطلوب دین.

شاید ذهن خواننده­ام را اذیت کرده باشم که نپرداخته­ام به خود مشکل و دارم از درد می­گویم و از دوا. مشکل این است، کمیت و کیفیت پیام­ها و پیامک­ها مدتی­ست نگرانم کرده( مدت که می­گویم چیزی حدود چهار سال) و صادقانه بگویم، از هرآن­که انتظارش را دارم  و هرآن­که انتظارش را ندارم هم پیام دریافت کرد­ه­ام و این بیشتر آزارم می­دهد.

این از بیان مسئله!

خب، واقعاً کیاست مورد انتظار دین از یک مؤمن و مسلمان کجاست؟؟ چرا خیلی راحت هرچیزی را صرفاً برای لحظه­ای خوش بودن و خندیدن، می­خوانیم و نشر می­دهیم؟! آخر لحظه­ای و آنی درنگ و فکر، ای مسلمان!

به نظر بنده و طبق تجربیاتی که دارم، ما برخی مسائل دور و برمان را جدی نمی­گیریم. این است که خیلی راحت می­گذریم از کنار امثالهم و صدالبته امان از عاقبت نیاندیشی و پادرگریز بودن نسل پیتزاخورِ نَوَدشبی­بینِ کُره­ای­مذاق!

مثال­هایی می­زنم از این سنخ محتوا:

جوک و استهزاء اقلیت­های قومی و جغرافیایی

جوک و استهزاء اشخاص منصوب به نظام

امضای پتیشن­­های آزادی و استقلال­طلبانه و خاصّه خلیجِ فارس­طلبانه

عددگونه­های مذهبی­نما

خب، همه­ی این­ها را توضیح مختصری می­دهم و خیلی کوتاه علت خوب نبودن­شان را می­گویم چون این ساحت مناسب توضیح مبسوط­شان نیست و همه­گان همه­چیز را خود خوب دانند!!!

در مورد مثال یک که توضیحی را وارد نمی­دانم ولی همین بس که چیزی بهتر از استهزاء نمی­تواند آدمیان را از هم جدا کند، تو خود بخوان حدیث...

در مورد مثال دومی، وقتی پیکانِ نقد از عمل­کرد و از رفتار دولت­مردان و یا بدنه­ی نظام از هر شأن و خطی که باشند، به سوی و سمتِ خودِ اشخاص و رجال می­گردد، خلط مبحث درجه­ی اول اتفاق می­افتد و اشتباه اول را مرتکب می­شویم و یادمان می­رود که قرار نیست، آدم­ها را حلاجی کنیم که کارها را( اشاره به حدیثی از امام صادق که فرمود: ببین چه می­گوید، نبین که می­گوید) و وقتی ادبیات و گفتمان هجوِ مبتنی بر استهزاء، زبان رایج شد، خلط مبحث درجه­ی دوم اتفاق می­افتد و متعاقبش اشتباه سطح دو و آن­وقت است که باید دعا کنیم سرمان به سنگی چیزی بخورد تا یادمان برود گفتمان استهزاء را!   ( مثال­های از این دست را زیاد شنیده­ایم و دیده­ایم و می­دانید)

اما مثال سوم، پتیشن در لغت به معنای دادخواست و تظلم است. از گذشته در اینترنت رسم بوده هرآن­چیزی که اعتراضی مبنی بر آزاد نبودنش داشته­اند، در سایت­هایی نظیر پتیشن­آنلاین و از این دست، طوماری می­نوشتند و امضایی و قس علی هذا؛ در مورد کشور ما نیز چند موردی را به خاطر دارم که پتیشن­ها و متعاقب آن ایمیل­های فراوانی رد و بدل می­شد. زیرِ آب رفتن قبر فلان پادشاه عهد عقرب­ و سنگ­سار شدن بهمان دخترک بیچاره­ی زیر سن ایکس و آزادی دانشجوی معترض و صلح­طلب دانشگاه بهمدان سفلی تا پارس­خواهی نسبت به عربی­َن گُلف در نرم­افزار گوگل­ارث و در کتاب جغرافیای کودکان کشور کلیمانجارو و روی نقشه­ی مهمان­خانه­ی تک­ستاره­ی جزایر حوزه­ی قطب جنوب­ِ شرقی آفریقا، که ای خاک بر سرِ ما اگر کودکان کلیمانجارو و یوزر­های گوگل­ارث- نرم­افزار سوخته­ی جاسوسی سیا و موساد- اگر پرشین­گلف را              هرچیزِ­دیگری­گُلف بخوانند که عاقلان دانند همه­ی این قضایا از کجا آب می­خورد و راقم به همین مقدار بسنده می­کند.

اما مثال آخر، شاید باور این سومی نسبت به چندتای قبلی از سوی اکثریت مبتلاء­به مردم و اهم معتنابهی از اقشار مذهبی و حتا جوانان، کمی سخت باشد، اما حداقل راقم این سطور ساعت­ها به این مسئله فکر کرده است و به ضرسِ قاطع می­گوید که نفس پیام­هایی که در آن­ها خواسته می­شود این پیام را برای چند نفر دیگر( معمولا پنج و هفت و ده و دوازده و چهارده) بفرستید از جای خوبی آب نمی­خورد. شروع این سنخ پیام­ها از نامه­های کاغذی بود که به خانه­ها می­آمد و گاهی به پیوست شکلاتی چیزی و با محتوای دختر شفا­گرفته و پسر زن­گرفته و ننه­ی حج­گرفته و... که حضرات معصومین( سلام خداوند بر آن­ها باد) را در خواب دیده­ایم و... که معمولاً هم طبق ذوق و ذائقه­ی مخاطب نوشته می­شد و مخاطب فلک­زده هم با   هاله­ای از ترس و باور متشائب این کار و این سیره را برای شستاد نفر دیگر تکرار می­کرد. جالب است بدانید این­که می­گویم طبق ذوق و ذائقه­ی مخاطب تدوین می­شدند؛ در اینترنت گاهی می­دیدم که ایمیلی آمده که اسمم جَک است و اهل فنلاند و بیکار بودم و بی­عار و بی­عیال، تا که این ایمیل آمد و برای شستاد نفر فرستادم و فلان مقدار دلار به­دست آوردم و با لوسیا ازدواج کردم و... حالا اگر این ایمیل را برای شستاد نفر نفرستی به عاقبت جو دچار می­شوی که فلج شد و ذلیل شد و به ناتالی نرسید!!!

ذوق و ذائقه چیز عجیبی­ست، خدا نکند ابزار دست شیطان شود، چرا می­گویم این نفس و این سیره بد است؟ چون مردم را ترسو و باورها و عقاید را سطحی و مبتنی بر جبر می­کند. خدا و پیامبر و امامش( جان و روح و قلبم فدای­شان) نگفته­اند دین داشته باش که بترسی از این­که پیامک شعر برای امام عصر( روحم فدایش) را، اگر برای دوازده نفر نفرستی مورد آق حضرت قرار گیری یا به زیارتش نائل نگردی!!! وا... نگفته­اند. این مورد را بیشتر توضیح نمی­دهم چون از مستحدثات دین ارجمندمان است و بهتر است از عالم و مجتهدش بپرسید.( ولی بپرسید، جانِ راقم)

دیدی اولش چه بود و آخرش چه شد؟؟!

یادم رفت بگویم پیامکی آمده بود که به حمایت­نمایی از کاندیدایی، غیر مستقیم ، کاندیدای دیگری را زیر سوال             می­برد( نه از سرِ دل­سوزی) و دلم را درد آورده بود و خواستم چیزی بنویسم. شد این!

یادم رفت بگویم ما نه سَرِ سبز می­خواهیم و نه زبان سرخ، ما سپیدی متمسک به ا... سیره­ی امام روح­ا... را می­خواهیم که می­گفت: نه مستشرق باش نه مستغرب، نه مستمسکِ کس و ناکس. می­گفت: متدین باش، مرد باش، مؤمن به اسلام امریکا نباش!

ما همانیم که در سنگر و خاک­ریز، در خط مقدم و خط مؤخر و خط موسط، عقد اخوت می­بستیم بر صراط مستقیم، هرکه رفت دیدار معبود، سلام برساند و بگوید منتظریم، مارا لایق کن، مارا بخواه...

 

 

خاکی که متبرک است، نگاه­بانی­اش هم مقدس است

وبلاگ: عقلِ ماعقال؛ دل

                       محمد­ مهدوی­اشرف

                               چهارم خرداد هشتاد و هشت

 

/ 6 نظر / 5 بازدید
رها

سلام شما که رفته بودی مذبذب منظورت پیام ما که نبود حال نداشتم همه اش رو بخونم تا بیش از نصف و آخرش خوندم بیا برام تعریف کن یا علی نکنه پیام امیر رو ... بهش بگم بیاد بخونه شاید اون حوصله کرد تا ته اش رو.. یا علی

محمد

سلام, به گمانم نیم فاصله ها نگرفته بود. عصمت اعصاب نداشته مان را گچی کرد.

رها

مهدوی... . . . ولش خداحافظ عکسم برفس چون المومن کیس ضرر مرحله اول رو می دیم یا علی

میرزای سدهی

سلام پس از سالها دوباره در فضای عمومی اینترنت مینویسم الان هم با گزارشی از "شرکت در جمع فقرا!!!" به روزم به کلبه جدبدم سربزنین خوشحال میشم یا حق

شاعر هیئت

روز زن روز ملی گلهاست بهترین روز در همه دنیاست روز مادر که یاس ها میخندند روز میلاد حضرت زهراست ×××××××× خدا رو قسم میدم به چشمان مولا علی(ع) که ایشالا یه امام زمانی(عج) انتخاب بشه.یاعلی مددی

شاعر هیئت

روز زن روز ملی گلهاست بهترین روز در همه دنیاست روز مادر که یاس ها میخندند روز میلاد حضرت زهراست ×××××××× خدا رو قسم میدم به چشمان مولا علی(ع) که ایشالا یه امام زمانی(عج) انتخاب بشه.یاعلی مددی