از فرامینِ در تنهایی (۶)

«خوب» باش؛ خوب‌بودن مختصاتِ عجیب و غریب و ویژه‌گی‌های پیچیده‌ای ندارد. خوب‌بودن «هزارویک» تعریف ندارد! به ذهنت اجازه نده این‌قدر مسائل را نسبی ببیند. مبادا برای خوب‌نبودن پیِ توجیه بگردی و اسمِ توجیه‌تراشی‌ات را «تعریفِ من از خوبی» بگذاری و زود بروی در لاکِ «هرکسی یک تعریفی دارد».

بی‌پیرایه و دریغ خوب باش. به فکرت، چشمت، دلت و روحت «محبّت» بیاموز. سرِ صلح داشته باش با عالَم؛ خاصّه با آنان که دوست‌ یا دوست‌ترشان داری. دست‌یافتنی و خوش‌ظرفیت باش و اجازه‌ی گفت‌وگو راجع‌به قواعدِ دنیایت (یعنی آن‌چه که هستی) را به دیگران -خاصّه آنان که دوست یا دوست‌ترشان داری- بده. «لاإکراه فی‌الدّین» را هی مرور کن و تعمیم‌ش بده به قواعدِ عقلی و منطقی‌ات. بگذار بزنند زیرِ بساطِ چهارچوب‌های استدلالی‌ات؛ چه باک؟ از چه می‌ترسی؟ از این‌که اعتقاداتت بید باشد و با باد بلرزد؟ اگر بید است، بگذار بلرزد تا نلغزی!

اگر ترس از گفت‌وگو راجع‌به آن‌چه هستی در مخاطبین و مواجهینت باشد، مطمئن باش روابطت با آنان به سطحی‌گرایی و شقّی از نفاق خواهد انجامید. چیزی کریه‌تر از لب‌خندِ از روی دوری و غریبه‌گی بینِ آدم‌های ظاهراً نزدیک به‌هم، نیست. اصلاً از دوستانت خواهش کن زیرِ سوالت ببرند. فضا را باز بگذار برای گفت‌وگوهای انتقادی. این تو و منِ لعنتی را بریز دور. سختش نکن این بازی را. دنیا دوروز است. حیف نیست؟

تواضع زیباست. زیباترین خُلق و ژستِ عالَم. متواضع باش. تواضع برایت ارزش باشد. نمی‌میری اگر از خودت تعریف نکنی. اصلاً بگذار فکر کنند کم‌تری؛ چه می‌شود تو «بیش‌تر» باشی؟ به آسمانِ بالای سرت نگاه کن. ببین چه وسیع و زیباست. سینه‌ی آدم هم مثلِ آسمان است. اگر گرفته و تنگ باشد زیبا نیست. گاهی هم اگر گرفتی و تنگ شدی، ببار. درست مثلِ آسمان.

اخلاقی باش، خوب باش، آرام باش، رو باش، ملموس باش، صادق باش، حُسنِ نیّت داشته باش. شوخی کن، بخند. اگر دوستی دستِ کلامش را گذاشت روی دوشِ ظرفیتت، دستش را پرت نکن پایین. ظرفیتت را ببر بالا. خودت را بکوب گاهی. این باعث می‌شود بقیه هم یاد بگیرند بکوبندت. یادت باشد بیمِ زلزله را آن‌هایی دارند که ساختمان‌های‌شان سُست‌تر است. محکم باشی، محکم‌تر می‌شوی. سُست باشی می‌ریزی و دوباره می‌سازی. صریح باش با خودت. هم‌این. 

/ 7 نظر / 9 بازدید
کوثر

اخیرا به موضوع پاراگراف سوم فکر می‌کردم. این نوشته قابلیت اینو داره که هر روز مرور بشه.

یاس

سلام تلنگر خوبی بود... ممنون.

حکیم

سلام برشما عالی ! بیست ! دوست دارم اینطور باشم . دعا کنید

فا

حکيمانه بود و خيلي قشنگ !

براده

توی سلسه مطالب فرامین تان که تا به حال خواندم، بهتر از بقیه بود. و سه بند اولش بهترتر!

عالی.. اینجا پاکی زیر انگشتت میاد خداروشکر

سیمین حسینی

چه خوب می نویسید! کاش کاش بتوانم...