اسمِ سال و این بازی‌ها

این‌که یک عدّه بیایند از بینِ صحبت‌های منِ ره‌برِ یک حکومت یا جامعه دوتا کلمه یا جمله را بولد کنند و شعارش، خودش به تنهایی کارِ نمادین و سَبُکی بیش نیست، چه برسد به این‌که پارادایم عوض شود و من کم‌کم از پسِ سال‌ها پیامِ تبریکِ عید گفتن، دیگر از روی قصد و عمد طوری حرف بزنم که از دلش شعار و اسمِ سال دربیاید یا مستقیم بیایم و اسمی را بگویم. این دیگر به‌نظرم هجو اندر هجو است. خصوصاً وقتی این اسم از حالتِ شعاری دربیاید و یک حالتِ دستوری یا رجائی به خود بگیرد. «حماسه‌» اساساً دستوری یا پیش‌بینی‌پذیر نیست که بخواهیم شعارِ سال را بگذاریم «حماسه‌ی سیاسی» و ایضاً اقتصادی. بله، مردم دارند له می‌شوند، تحمّل باید بکنند، تحمّل می‌کنند، چه چاره‌ای جز تحمّل دارند یک عدّه؟، این‌ها قبول. طبیعتاً ما مشغولِ تحمّل و جهاد و مرارت و کلّاً اقتصادیم. امّا «حماسه‌ی اقتصادی» دیگر چه صیغه‌ایست؟ مملکت‌داری که «شعر» نیست آخر که اگر من بزکش کنم خوب بشود. حالا ما تحریم هستیم، تحتِ فشاریم، سیاست‌های اقتصادیِ دولت در دو دوره آتش به ذخائرِ ارزی‌مان زده، این‌ها همه واقعیّت است و شاید بخشیش هم حقّاً هیچ ربطی به ره‌بر و تصمیماتش نداشته باشد که معتقدم ندارد. مثلاً بی‌سیاستیِ تبدیلِ بی‌اندازه‌ی ارز به ریال و افزایشِ نقدینه‌گیِ غیرِمولّد در دست و بالِ مردم ربطی به ره‌بر ندارد. احمدی‌نژاد تلقّی‌اش از «عدالت» گداپروری یا وام‌خورکردنِ اقشارِ کم‌درآمد بوده. امّا چه کاری‌ست که شعارِ سال را بکنیم حماسه‌ی سیاسی و اقتصادی؟ مثلاً چون انتخابات در پیش است و «حضور» و «شرکتِ مردم» را مثلِ همیشه گنده‌اش می‌کنیم، باید اسمِ سال را بگذاریم حماسه‌ی سیاسی؟ خب از کجا معلوم حماسه بشود اصلاً؟ این‌جوری که خودمان را داریم متّهم می‌کنیم به نتیجه‌ی از پیش معلوم که؟ بالاخره انتخابات است و ممکن است درصدِ حضور بالا و پایین شود. این با قطعیّت نظردادن خودش یک ایرادِ محاسباتی دارد به نظرِ من. اگر هم شعار باشد و پیش‌بینی نباشد، به لحاظِ معنا و ذاتِ «حماسه» به‌نظرم پارادوکسیکال است. در موردِ اقتصاد هم این‌جور است از جهاتِ دیگری. سالِ دهن‌سرویسیِ اقتصادی، سالِ فلاکت، سالِ گرانی، سالِ رکودِ تجارتِ خارجی و... را چه‌را اسم می‌گذاریم حماسه‌ی اقتصادی؟ انگار نمی‌دانیم حماسه چیست یا اقتصاد!

من که کلّاً خیلی صفا نمی‌کنم با این برای سال اسم و شعار انتخاب‌کردن، امّا اگر قرار بود شعاری انتخاب شود، به‌نظرم به‌تر بود و هست که شعارمان کمی رنگ و بوی تشویق و ترغیب داشته باشد نه از روی قطعیّت صحبت کردن. بگوییم آقا مدارا کنیم، تأمّل کنیم، قانون‌مدار باشیم، فکر کنیم، تحمّل کنیم شرایطی اقتصادی را و سعی کنیم بفهمیم داریم هزینه‌ی چه چیزهایی را متحمّل می‌شویم و از این جنس حرف‌های ریش‌سپیدانه‌ی ره‌برانه. این خیلی به‌تر است. جُک هم نمی‌توانند بسازند خیلی از رویش.

من اسمِ سالِ گذشته را می‌گذارم سالِ تحریم، گرانی و رفتارهای فراقانونیِ مسئولینِ ارشدِ مملکت. خدا کند سالِ جدید، سالِ قانون‌مندی و تدبیر و دیپلماسیِ هوش‌مندانه در سطحِ جهان و رفاهِ اقتصادی باشد.

/ 9 نظر / 8 بازدید
میثم امیری

سلام. انتقاد به عنوانِ امسال را به‌جا می‌دانم. (البته شاید رهبر مطمئن است که حماسه‌ای در راه است) ولی به نظرم فهم‌تان از انتخاب نامِ سال‌ها بسیار اشتباه است. چون اگر قرار است سالی اسم داشته باشد (که من هم با نفس این نام‌گذاری هنوز مشکل دارم)، باید برآمده از انقلاب اسلامی و آرمان‌های امام باشد. قانون‌مندی، دیپلماسی هوشمندانه، یا رفاهِ اقتصادی هیچ‌کدام جزء آرمان‌های انقلاب اسلامی و اهداف آن نیستند. ما نه برای دیپلماسی هوشمندانه، که معنی نامعلومی هم دارد!، انقلاب کردیم و نه برای قانون‌مندی و نه برای رفاه. در وصیت‌نامه‌ی هیچ یک از شهدای ما هم از این حرف‌های دهان‌پرکنِ توخالی نیامده است. هیچ‌کدام از شهدای ما به خاطر رفاه اقتصادی یا به خاطر دیپلماسی یا به خاطر قانون‌مندی! شهید نشدند اخوی. انتقاد به رهبر، حتماً حقِّ شما و درست است. ولی اگر قرار است شعاری بُلد شود، آن شعار باید دقیقاً مطابق آرمان‌های امام و شهدا و برآمده از نفس و خواستِ انقلاب اسلامی باشد. مهم راهی است که می‌رویم، رفاه و دیپلماسی و این‌ها هیچ‌کدام برای ما اصل نیستند. در منظومه‌ی فکری امام این‌ها اصل نبودند.

میثم امیری

سلام. جهانِ مشترک که داریم برادر. حالا شما اگر عصبانی بشوی، نه می‌توانی کلِّ وبلاگت را منکر بشوی و نه من می‌توانم صدها پستی که تا به حال نوشته‌ام. (البته چهار صد پستم را از روی وب برداشتم پارسال) بعد این که پاسخ شمای طرفدارِ رفاهِ اقتصادی از منِ مثلاً انقلابی، تندتر و انقلابی‌تر است. حقیر دلیل این همه عصبیّت را نمی‌فهمم. سه این که این روزها اسم سال گذاشتن فقط مردم را خندادن است. گفتم که با نفس مشکل دارم. چهار. من هم می‌گویم آرمان‌های 57. پیچیده نیست. هیچ جای سخنرانی امام هم این‌هایی که شما گفته‌ای نیامده. امام گفته ما برای چه انقلاب کرده‌ایم. آن‌ها در نوشته‌های امام هست. امام بنده‌ی خدا چه می‌دانست رفاه اقتصادی چیست. البته من و شما هم نمی‌دانم. مردِ شریف این‌ها هزارتا بحث دارد. قرار نیست من و شما رییس جمهور بشویم. بله. برای ریاست جمهوری این شعارها خوب است. البته رییس جمهور هم تعریفش از رفاه اجتماعی معلوم باشد. ولی پیشانی انقلاب و نظام باید قرآن باشد. توی قرآن هم این جور چیزها نیامده است. البته آقای خامنه‌ای این را خوب فهمیده. اگر به اسم سال‌ها نگاه کنی، غالباً یک تمِ قرآنی یا انقلابی در آن می‌بینی.

میثم امیری

مثلاً آقای خامنه‌ای می‌گوید سال جهاد اقتصادی. (استفاده از واژه‌ی جهاد). سال حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی. (به نظرم به آرمان‌های 57 ارتباط دارد) سال عزت و افتخار حسینی. سال همت مضاعف و کار مضاعف. (این هم خیلی ربط دارد به انقلاب اسلامی. انقلاب اسلامی قرار بود سرعتش بالا باشد.) سال نوآوری و شکوفایی. حتی سال حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف، از این نام‌های شما انقلابی‌تر است. چون مفهومش معلوم است. سال پاسخگویی مسئولین. اگر قرار است نام سالی مرتبط با دیپلماسی باشد، باید باشد عزت بین اللمللی. چیزی که آدم ربطش را به انقلاب بفهمد. یعنی چی دیپلماسی هوشمندانه؟ نام باید جهتش معلوم باشد. سمتِ حرکتش معلوم باشد. عزت بین‌المللی؛ یعنی آقای خامنه‌ای. حتّی یعنی مصدّق. سعی کردم بگویم حرفم بهتان نیست. شاید بدترین اسم در این‌ سال‌ها، اتّحاد ملی بود. چون وقتی امام یا آقای خامنه‌‌ای می‌گویند اتحاد ملّی منظورشان، اتّحاد بین نیروهای انقلاب است. مردم را که نمی‌گویند. چون اتّحاد بین مردم که امکان‌پذیر نیست. همین الان اتّحاد ملّی یعنی لاریجانی را نکوب، احمدی‌نژاد را بکوب. عین مستند سرانجام نامبارک. پنج. آقای همساده در کلاه قرمزی می‌گفت

میثم امیری

فرشید کو. حالا فرشید هم ربطی به ماجرا نداشت. این‌جا هم فرشید آقای پناهیان است. آقای پناهیان ربطی به روز اول نوروز ندارد برادر. پناهیان خودش کلّی مشکل دارد. ولی من نقدِ شما به پناهیان را نامردی دیدم. ولی این دلیل نمی‌شود پناهیان را نقد نکنم. حالا این وسط فرشید را بی‌خیال شویم. شش. بهشتی با مطهری و خامنه‌ای فرق دارد. هاشمی هم با این‌ها فرق دارد. این‌ها را خیلی با هم نبینید. این‌ها نظام‌های فکری‌شان فرق دارد. حالا این بحث دیگری است. ولی آن چیزی که من از پیرامون انقلاب اسلامی مطهری فهمیدم، این حرف‌های شما نبود. من در این نوشته‌ها پناهیان نیستم، حسن آقای رحیم‌پور هستم. گفتم این را بگویم، دوباره یکی دیگر را بهم نبندید. خودم اعتراف می‌کنم. هفت. رفاه اقتصادی توخالی نیست. حرفش به صورت کلّی شعار توخالی است. به قول رضای امیرخانی بطن ندارد. حرفِ بطن‌دار بزن رفیق. رفاه اقتصادی یک مفهوم علمی است. باید بروی توی مقاله‌ها ببینی. شاید هزار تا مشکل داشته باشد. دیمی نمی‌شود یک چیزی پراند. آقا رفاه اقتصادی، شاخصه‌هایی دارد. آن باباهایی که این را تعریف می‌کنند، به شاخصه‌هایش اعتقاد دارند. شما از کجا می‌دانی معیارهایش را.

میثم امیری

از کجا معلوم معیارش این نباشد که برای رسیدن به رفاه اقتصادی هر روستا باید یک کازینو برای سرگرمی و یک بار برای گرم‌سری مردم داشته باشد. این‌ها هم باید بازتعریف بشود. همین دیپلماسی هوشمندانه را الحمدالله فهمیدیم. دیپلماسی هوشمندانه یعنی دیپلماسی امام و خامنه‌ای. هر دیپلماسی دیگری حتماً هوشمندانه نیست. چون آدمِ باهوش، صادق است و صمیمی و در راهِ خدا. دیپلمات نیست به معنای مرسومش. شما نباید با اسم‌های بازی کنی و ذهن مردم را گیج کنی. آقای خامنه‌ای بگوید قانون‌مداری، منظورش قانون اسلامی یا در نهایت قانون اساسی است. وگرنه ایشان نرم‌های قانونی بین‌المللی را قانون نمی‌داند. امام هم همین بود. اگر این جور بود که امام نباید همه‌ی نرم‌های قانونی را زیر پا می‌گذاشت و حکم اعدام یک نفر در یک سرزمین دیگر را بدهد. حتمآً یکی از قانون‌گریزترین رهبران در 100 سال اخیر امام خمینی بوده است. پس ما نباید مردم را گیج کنیم. باید با همان فضای ذهنی که مردم انقلاب کردند و در آن فضای ذهنی باید پیشرفت کنند با آن‌ها صحبت کنیم. (شما که بچّه‌ی بهشهری و همشهری ما هستی باید بدانی نُرمِ دریای های جهان برای لخت شدن و توی آب پریدن 8 درجه سلسیوس)

میثم امیری

است. این برای مردم دنیا تعریف شده. ولی توی تابستانِ ما، در هوای 35 درجه سلسیوس باید با حجاب کنار دریا راه بروی. بعد هم شعار بدهی جذب توریست و رفاه اقتصادی و این‌ها... خوب توی خانم اگر توی راسته‌ی فرح‌آباد لخت شوی و بروی توی آب، رفاه اقتصادی را از پهنا توی حلقت می‌کنند!) صحبت‌های خوبی بود این اوّل عیدی. برادر، ما را رفیق خودت بدان. بگذار با هم حرف بزنیم. با یکی دو کامنت ما را از خودت نران. بنده‌ی خدا امام خمینی هم نهضت آزادی را با یکی دو کامنت ملحد فرض نکرد.

معصومه آمره

به نظر مي رسد اين نام گذاري بيشتر براي توصيف زماني كه گذشته است مناسب باشد تا هدف گذاري براي زمان آينده. البته بنده به اصولي كه ايشان در نام گذاري مدنظر دارند، كاملا آگاه نيستم و به نظرم نبايد به اين زودي قضاوت كرد

سید علی

من البته کلا مناسبت این نام نهادن ها را نمی دونم و اصولا اونقدر هم برام اهمیت نداره.اما دو مسأله: 1- شأن و وظایف رهبری در قانون اساسی ما(درست یا غلط) چیه؟یافتن پاسخ که زیاد هم سخت نیست،کمک می کنه تا به جواب خیلی از سوالاتمون برسیم.اما تا جایی که من مطلعم یکی از اصلی ترین وظایف رهبر،جهت دادن مسؤلین و کارگزاران به سمت یک هدف مشخصه.مثلا با نامگذاری سال،توجه دادن به نهضت تولید علم،توصیه به ایجاد کرسی های آزاد اندیشی و از این دست. اما اتفاقی که می افته چیه؟ اینه که مسئولین به جای برنامه ریزی و عمل در این جهت ،مدام همون اصول و اهداف مورد نظر رو تکرار می کنند و گاه تحلیل هم می کنند؛که چقدر هوشمندانست،دوای فلان درد اقتصادی یا سیاسی ست،سبب توسعه است و اینجور چیز ها.اما هدف ابدا این نیست.کارگزار محترم سیاسی،اقتصادی ،فرهنگی یا هر چیز دیگه،اگر رهبر را به راه بری قبول دارید که راه رو نشونتون داده،بسم الله،برنامه ریزی فرموده و عمل کنین!! 2-رهبری مسلما از این اوضاع پر آشوب مطلعه.اما...یادم می آید چند سال قبل از همین سخنرانی های سال نو بود در مشهد،جمله ای بود میان جمله های آقای خامنه ای که با تقریب زیاد ...

سید علی

جمله ای بود میان جمله های آقای خامنه ای که با تقریب زیاد این بود: شرایط اجتماعی ایران در تراز نظام اسلامی نیست خب این را که همه می فهمند و میدونن،در تراز هیچ نظامی نیست.اما وقتی رهبر در همچون جمعی به همچین مساله ای اشاره می کنه،به تعبیر من مفهومش اینه که "اوضاع خیلی خرابه"!!! منظورم روشنه؟ به هر حال،جمع و جور کردن این اوضاع آشفته هم خودش هنریه!!که به نظرم رهبر داره تلاشش رو می کنه. البته فقط خروجی ش رو میشه دید.خوب یا بد بودن این خروجی ،(البته با در نظر گرفتن همه ی جوانب)با شما. (یک نکته:گاهی انتقاد میشه که چرا رهبری در فلان موضوع که البته قانونا باید توسط قوای سه گانه انجام بگیره دخالت نمی کنه تا اوضاع بهتر بشه،گاهی برعکس ،فریاد می زنیم که چرا در فلان موضوع که قانونا از وظایف قواست دخالت می کنه! بهتره در این موارد یه زحمتی به خودمون بدیم و قانون اساسی مون رو با وجود همه ی مشکلات احتمالیش مطالعه کنیم .و هم سعی کنیم عوارض این دخالت کردن یا نکردن رو بشناسیم.اونموقع می شه با دقت بیشتری نظر داد)