جمعه ی متعالی!

صبح طلایی

جمعه 31 خرداد 87، شبکه­ ی دوم، رسانه­ ی ملّی؛ حوالی 10 صبح، برنامه­ ی کودک و نوجوان، کارتون شکارچیان اژدها(Dragon Hunters). در این انیمیشن که مجموعاً 26 قسمت 3 ریالی و 1 قسمت بلند به­ صورت فیلم دارد و در فضایی از کهکشان و سیارات دیگر رخ می ­دهد، دو کاراکتر اصلی و ثابت کارتون، شکارچیان اژدها هستند.

در سرتاسر این کارتون از عباراتی هم­ چون امضای قرارداد و پول و کشتن صحبت به میان می ­آید. جالب این­ که در قسمتی از این انیمیشن کاراکتر "کریستو" بعد از توفیقدر نابودی اژدها به دیگر کاراکتر اصلی کارتون می­ گوید: پیش به سوی شهرت و ثروت و ماجرایی دیگه!

در قسمت دیگری از این کارتون، همان کاراکتر کریستو به مردم فقیر روستایی که از شرّ اژدها به آن ­ها پناه برده ­اند می ­گوید: «ما به عنوان شکارچی اژدها در خدمتتون هستیم، اما از ما انتظار کار مجانی رو نداشته باشید، بازی احساسی شما فایده نخواهد داشت» و رو به رفیقش می­ کند و می ­گوید: «بریم برای یه قرارداد نون و آب دار، بزرگ ­ترین معامله ­ی قرن در انتظار ماست» و در مورد دریافت یک کوه طلا مابه ­ازاء کشتن اژدها صحبت می ­کند و می­ گوید: «یه کوووووووووووه طلا، بیش­ تر از اون چیزی که توی عمرمون دیده باشیم!»

آخر من نمی­ دانم کارتون کودکان را چه به امضای قرارداد، قرارداد نون و آب ­دار، پول زیاد، کشتن و دشمن ستیزی، شهرت، ثروت، بازی احساسی و بزرگ ­ترین معامله ­ی قرن؛ شما می­ دانید؟!!!

امیدوارم زرسالاران و زراندوزان جهان و ایران و کهکشان و سیارات دیگر به اهداف و منویات­ شان رسیده باشند. البته با این چشم ناظر تیزبین[1] که بر رسانه ­ی ملی حاکم است، حتماً خواهند رسید!

عصرخاکستری

عصر جمعه 31 خرداد 87، شبکه ­ی 1ول رسانه­ ی ملی، فیلمی داستانی به ­نمایش گذاشت که نام آن "پروانه در آتش" بود. در مورد این یک فقره غیرتم اجازه نمی ­دهد روضه­ ی مکشوف بخوانم و شرح ماوقع را آن­ طور که بود، بیان کنم. اما به همین نکته­ ی اجمالی بسنده می­ کنم که شخصیت اصلی روایت، دختری ایرانی به اسم پروانه بود که در جریان جنگ شوهرش را گم می­کند و برای یافتن آن به عراق می­ رود، ولی با مردی عراقی آشنا می­ شود و مرد عراقی به دختر داستان اظهار علاقه و عشق می­کند و ... پس از این استظهار...

شب قهوه ­ای

جمعه 31 خرداد87، شبکه­ ی 1ول رسانه ­ی ملی، ساعت حوالی 10 شب. 3ریالی یزدی در حال پخش است. در سرتاسر این 3ریال 3کانسی نمی ­توان یافت که در آن نسوان محترمه و مبتذله­ و به قول ادبیات خود 3ریال مفتخره، وجود نداشته باشند. آرایش نسوان این 3ریال را فقط در بالاشهر تهران ماننده می­ توان یافت. بیش­ تر نسوان این 3ریال در زیرِ مانتوهای تنگ و چسبان­ شان، دامن می­ پوشند! (پسرها می ­دانند چه می­ گویم...)

و اما اکثر شخصیت ­های مرد 3ریال هم همه ­گی عاشق پیشه ­اند و دنبال فراش و تجدید فراش. از پیرمرد بزرگ فامیل گرفته تا عمو نادر و دایی ناصر و پسرخاله نوروز و بابا غلام!

بابا رسانه­ ی ملی نخواستیم!!!


[1]اعتراضم نسبت به پخش انیمیشن شکارچیان اژدها را به مسوولان پی ­گیری این ­گونه اعتراضات در رسانه ­­ی ملی رساندم و آن­ها پس از یک هفته در جواب گفتند: ما تذکر دادیم اما چیز مهمی هم نبوده است!

/ 13 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرید

درباره ی پست سه تا پایین تر برار جان! این فیلم نکات مثبتش بیشتر از اونیه که به خاطر یه کلاه که هیچ کس هم دقت نمی کنه و طبیعی هم هست، بخواد پخش نشه! این فیلم محشره اگه میدیدیش ... انگار اینقد تو مود صهیونیستی چشت ستاره داوود می چینه! بی خیال بابا! من که هر دفعه لوزی میدیدم کلاهشو ! ...

فرید

الان که بقیه ی پست هایت را خواندم قویا پیشنهاد می کنم دور و بر تلفیزیون کلا نپلکی و برنامه جات اعم از کارتون و عمو پورنگ و سریال دنبال و مسابقه نکنی شاید رستگار شوی !!!

دیافه

سلام! اینا که چیزی نیست...من امسال به برنامه های کودک خیلی حساس شدم... چند روز پیش شبکه تهران فیلمی نشون داد که شخصیت اصلیش وجود جهان آخرت رو زیر سوال میبرد یا از همه راحت تر فرهنگ غربی و بی احترامی به بزرگترها تو برنامه های کودک پره! بعدش آرایش نه و گریم! بعدشم از شماها بعیده[عینک] و در آخر کسانی که آرایشهای خیلی غلیظ دارن عموما از قشر تازه به دوران رسیده اند که تو هر جای تهران ممکنه پیدا بشن نباید به شمال شهر نسبتشون داد!

محمد مهدوی اشرف

خب اول در جواب کامنت اول فرید: اینکه این 3ریال ممکنه نکات و وجهات مثبتی داشته باشه خب منطقی است اما این دلیل نمی شود که بگوییم بی خیال کلاه و ظرائف بصری آن می شویم چون نکات مثبتش زیاد است. تلویحاَ عرض کنم که هدف بنده نگاه موشکافانه ست نه صرفا گیر دادن به برنامه ها. من خواسته ام این است: لااقل در مورد این مسائل فکر کنیم!!! در مورد کامنت دوم فرید: از اینکه ژست های دیگر وبلاگم و خوندی و وقت گذاشتی سژاس گذارم و ممنون. اما به نظرت چاره ی کار اینه که من تلویزیون نبینم؟ آیا مهم ای ننیست که برادر و خواهر کوچولوهامون چی می بینن؟ مگه اون ها همیشه کوچیک می مونن؟ فردا قرار نیست اون ها جامعه رو پیش ببرند؟ مگه ما مسلمون نیستیم؟ مگه اسلام دین تعالی نیست؟ آیا اینگونه مسیر تعالی باید پیموده شود برادرم؟ اما در جواب کامنت دیافه: خب اون ها هم ممکنه چیزی باشند و این هم چیزی!!! (هر کدام به مثابه مسئله ای مهم اند و قابل تعمق) نمی دانم چه را مد شده هر بچه حزب اللهی که این پست ها را می خواند می گوید اینا که مهم نیست! از اینا زیادن! خب برادر من؛ خواهر من حالا فرضا و تحقیقاَ اینطوراست؛ چه کار باید کرد؟

محمد مهدوی اشرف

آخ، یادم رفت جواب دیافه را کامل دهم، خب بالاشهر تهران یه اصطلاح است مثل خیلی از عبارات وصفی مصطلح دیگر. ضمنا شما قائلی در شمال شهر خیلی سر و وضع مناسب است؟ به شما میگن لوکیشینیست ناسیونالیست!

مصطفی

سلام همیشه چیز های بزرگ تری هستند که دیده نمی شوند. تو آنها را ببین. حیفی برای این حرف ها

نجلا مهدوی..

رها

سلام مهدوی ما اومدیم شمام بیا آپ کردی خبر بده مشهد به یادتم دیشب حسین پورا توی حرم دیدم یا علی

محمدصالح

سلام. دعوت شده‌اید تا علیه تروریسم بنویسید. تفصیل داستان‌ش هم در وبلاگ‌م آورده‌ام. منتظر نوشتار شما هستیم. یا علی مدد

زهرا

تمام چیزهایی که شما اونها رو ناپسند و نامطلوب و غیر ارزشی می بینید در واقع نمادین هستند. اژدها تعبیری است که یونگئ به جای عقده به کار می برد. این دو نفر در واقع به دنبال انواع این اژدها میروند و سعی می کنند تا آنها را نابود کنند. بخدا چیزهایی که غربی ها به فرزندانشان یاد می دهند خیلی بهتر از خزعبلاتی است که ما توی سر بچه هایمان می کنیم. ارزشهایی که آنها در فرزندانشان درونی می کنند جهانی است. کمی ظریفت تر ببینید. بخصوص فیلم ها و کارتون های خارجی را و آن وقت مقایسه کنید که‌آنها درباره چه چیزهایی سخن می گویند و ما چه می گوییم.