نقدی بر مطالبه‌گریِ هیجانی و روایی

من به خاطرِ حادثه‌ی آتش‌سوزی در مدرسه‌ی روستای شین‌آبادِ پیران‌شهر، جاری‌شدنِ سیل و طغیانِ آبِ رودخانه‌ در بهشهر، تصادفِ اتوبوسِ حاملِ دخترانِ بروجنی در بازگشت از اردوی راهیانِ نور و زلزله‌ی اهر و ورزقان که هرکدام چندین کشته و زخمی هم داشته، هیچ مسئولی را مقصّر و مجرم نمی‌دانم. چه‌را که دوست ندارم آخرتِ خودم را برای دنیای دیگران بفروشم.

وقتی شاهدِ عینیِ سانحه و حادثه‌ای نبوده‌ام، وقتی پدر و مادر و مسئولینِ اردو مصاحبه‌هایی کرده‌اند که نشان می‌دهد نه اجبار و طمعِ نُمره وجود داشته برای سفرِ راهیانِ نور و نه اهمال و قصوری در معاینه‌ی فنّیِ ماشین یا برگزاریِ اردو و ساعتِ حرکت و...، وقتی بخش‌نامه‌های وزارتِ آموزش و پرورش حاکی از این است که بخاریِ کلاسِ آن مدرسه استاندارد و مجاز بوده و هیچ خبری و مقاله‌ای و اعتراضی مبنی بر خلافِ قانون عمل شدن در آن کلاسِ درس و آن مدرسه در جراید نبوده تا پیش از آن حادثه، وقتی می‌دانم سیلْ یک بلای طبیعی‌ست و بعضی از مردم خودشان در قطع و قاچاقِ درختان شرکت داشته‌ و دارند و بعضی از خودِ مردم فواصلِ حریمِ قانونیِ درّه و رود را رعایت نکرده‌اند در ساخت‌وساز و خاک‌برداریِ غیرِمجازِ کوره‌های آجرپزیِ خودِ بعضی از مردمی که خانه‌‌های‌شان در سیل از بین رفت را به چشم دیده‌ام و می‌دانم که باران از آسمان می‌بارد و زلزله دلائلی درون‌زمینی، اقلیمی و فصلی دارد؛ می‌فهمم که نباید به آخرتِ خودم به هم‌این ساده‌گی‌ها چوبِ حراج بزنم و بفروشمش. آن هم اگر قرار باشد بفروشمش برای دنیای اعتراض‌ها و نقلِ قول‌ها و یک‌کلاغ چهل‌کلاغ‌های آدم‌هایی که نه می‌شناسم‌شان و نه به صداقت‌شان اعتماد دارم و نه لااقل مسئولند. به طریقِ اولی آخرتم را نمی‌فروشم به دنیای چندسایت و شبکه‌ی معلوم‌الحال که نه دنیای‌شان معلوم است و نه آخرت‌شان، نه دل‌شان به حالِ کشته‌گان و آسیب‌دیده‌گانِ این حوادث و وقایع سوخته و نه کاری به مجرمین و مقصّرینِ مصداقیِ یک حادثه دارند و صِرفاً به هر دلیلی زیرِ سؤال بردنِ مسئولینِ یک کشور برای‌شان ملاک و مایز است.

بله، متأسّفانه من این‌قدرها کارنامه‌ی دنیاییِ درخشان، خوب و قابلِ دفاع (در محضرِ إلهی‌ای) ندارم که بخواهم جرم و سیّئه‌ی دیگری از این لون و سنخ هم به آن بیفزایم و عوضِ هر اعتراض و مطالبه‌گریِ با مدلِ «شنیدم، می‌گویمِ»ی، سعی می‌کنم به این سخنِ مولی علی بیاندیشم که «إعقلواالخبر إذا سمعتموه، عقلَ رعایةٍ لا عقل روایة؛ فإنَّ رُواة‌العلمِ کثیر و رُعاتِه قلیل». بله، سعی می‌کنم هم‌سنگِ اقلیّتِ عاقلانِ اهلِ رعایت اخبار را بشنوم و درک کنم، نه چون اکثریّتِ کم‌تأمّلی که برای گفتنْ حجّتی و معیاری جز این‌که «شنیدم» یا «خواندم» ندارند.

قصوری اگر هست و جرمی و جریره‌ای در جایی (که حتماً هست)، آن مسئولِ مجرم و مقصّر و مجرور، یا آن بخش از سازمان و نهاد و ارگانْ که کاستی دارد و اهمالْ را باید گزارش کنیم (همه‌مان) و اعتراض و برخورد. اگر وجودِ بخاریِ نفتی در کلاسِ درس، جرم است و خلافِ قانون، همه‌ی کلاس‌های درسی را که در کشور می‌شناسیم بخاریِ نفتی دارند، معرّفی کنیم و بگوییم طبقِ این بند از فلان قانون، دارد آن‌جا کم‌کاری می‌شود یا جرمی هست و قصوری.

اگر اردوی راهیانِ نور (به فرض) اجباری‌ست و اگر بچه‌ها نروند، نمره‌ی درسِ آماده‌گیِ دفاعی‌شان کم می‌شود، به دَرَکَ! به عنوانِ والدینِ آن‌ها نگذاریم بروند و اصلاً تجدید شوند و مشروط (از مرگ و زنده‌گی که مهم‌تر نیست). بالاخره مدرسه دادگاه که نیست بیایند با دست‌بند و غُل و زنجیرْ بچّه‌ها‌ی‌مان را از خانه ببرند بیرون. همه‌ی پدرومادرها متّحد شویم علیهِ این قانونِ غلط و اعتراض کنیم.

اگر در شهرهای‌مان قصوری و فسادی رخ داده از ناحیه‌ی مسئولی که می‌تواند عواقبِ بدی داشته باشد، بسم‌الله، طومار بنویسیم و استشهاد جمع کنیم و آن فساد را گزارش کنیم. یا لااقل در سایت و وب‌لاگ‌های‌مان بنویسیم و به چهارتا خبرگزاری بدهیم که آقا طبقِ این مستندات، فلان‌جا فلان‌فساد دارد انجام می‌شود. حداقلّش این است که اگر در آن ناحیه و موضع اتفاقی افتاد، یک سند وجود خواهد داشت مبنی بر این‌که ما اعتراض‌مان را کرده بودیم قبلش.

ولی چه‌را نیست؟ چه‌را پدرومادرهای دخترانِ بروجنی با هیچ سایتی مصاحبه نمی‌کنند و نمی‌گویند مثلاً رضایت‌نامه را امضاء نکرده‌اند و سفر اجباری بوده است یا اگر اجباری هم نبوده اغوائی بوده یا جوری بوده که در نهایت و نتیجه به اجبار می‌انجامیده؟! چه‌را وب‌لاگ‌نویسِ بهشهری‌ای در وب‌لاگش راجع‌به تخریبی که منجر به سیل بشود، یا تخلّفی که بتواند سیل بیافریند ننوشته بوده است قبل از وقوعِ سیل؟

چه‌را هیچ مهندسِ (لااقل) اپوزوسیونِ تبریزی و اهری و ورزقانی‌ای در هیچ مصاحبه‌ای با هیچ رسانه‌ی مخالفِ نظامی، قبل از زلزله نگفته بوده که مثلاً خانه‌های اهر و ورزقان این استانداردها را ندارند و در این امر مثلاً شهرداریِ اهر مقصّر است، یا طبقِ فلان قانون، وزارتِ مسکن اهمال‌کاری دارد مثلاً؟ چه‌را هم‌این حالا هیچ مهندس و دکتر و آدمِ تحصیل‌کرده‌ی اهر و ورزقانی‌ای یک مقاله‌ی مستدلّی با اسناد و مدارک و عکس نمی‌نویسد برای خبرگزاری‌ها که مثلاً فلان جرم یا فلان کم‌کاری دارد می‌شود در اهر و ورزقان؟

چه‌را حمید عجمیِ معلّی‌نویس از دَرّوسِ تهران فقط غصّه‌ی اهری‌ها را می‌خورد؟ یعنی دل‌سوزتر و انسان‌تر و نگران‌تر از حمیدِ عجمی در خودِ آذربایجان و اهر و ورزقان و تبریز و آن اکناف و اطراف یافت می‌نشود واقعاً؟! آیا فقط فیس‌بوک است که اجازه می‌دهد ما علیهِ نظام و در حمایت از زلزله‌زده‌ها بنویسیم درش؟ مثلاً اگر یک مهندس یا استادِ دانش‌گاهِ تبریزی بخواهد مقاله بنویسد راجع‌به کم‌کاریِ مسئولین یا فلان اشتباهِ مدیریتی یا استراتژیکی در اهر و ورزقان، خبرآن‌لاین و تاب‌ناک و فردانیوز و الف و کمثلهم منتشر نمی‌کنند؟ اصلاً یک مقاله بنویسد در وب‌لاگش، مستند و مستدل.

ولی چه‌را نیست؟ چه‌را ما برای اهر و ورزقان شعر می‌نویسیم، مقاله امّا نه؟ چه‌را بی‌بی‌سی خبرِ سوخته‌شدنِ یک پیرزنِ ٩٠ساله در آتش‌سوزیِ یک چادر در ورزقان را گزارش می‌دهد، امّا مثلاً هیچ پزشکِ ورزقانی‌ای تا حالا در وبلاگش ننوشته که مثلاً وضعیتِ چادرها این ایراد را دارد، این هم مدرکش و باعثش هم طبقِ فلان تعهّدِ جهانی یا بهمان قانونِ داخلی، این نهاد و آن ارگان است.

چه‌را برای دخترهای بروجنی روضه بلدیم بخوانیم، امّا هیچ بروجنی‌ای مثلاً یک دی‌وی‌کم یا دوربین‌دیجیتال یا حتّا گوشیِ موبایلش را برنداشته برود درِ تک‌تکِ خانه‌ی بچّه‌ها را بزند و از پدرومادرها فیلم بگیرد که مثلاً ما رضایت‌نامه را امضاء نکرده بودیم یا مجبور شدیم امضاء کنیم و بعد این فیلم را بگذارد روی وب‌لاگش یا یوتیوب؟

مثلاً من الآن می‌گویم و می‌نویسم در وب‌لاگم که جوِّ تمامِ ترمینال‌های مسافربریِ اتوبوسیِ کشور (حداقل چنداستان و شهری که من به چشم دیده‌ام و آن‌قدری بوده‌اند که تعمیمش بدهم به کلِّ کشور) مفسدانه و مبتنیِ بر تزویر و دروغ و حق‌خوری و جرم است و مملو است از کثافت‌کاری و کثافت‌ها!

من در وب‌لاگم می‌نویسم که بازرسانِ وزارتِ راه قطعاً فاسد و رشوه‌بگیرند که این‌همه جرم و دروغ و کثافتْ در روزِ روشن دارد اتّفاق می‌افتد و کسی جواب‌گو نیست.

من در وب‌لاگم می‌نویسم که سازمانِ تعزیراتِ حکومتیِ ما قطعاً در نظارتِ سطحِ شهرستان (سوپرمارکت‌ها و دیگرجاها) اهمال و فساد دارد و مأمورینش فاسدند و شریکِ دزد و رشوه‌بگیر.

من تأکید می‌کنم که «هر» اتّفاقِ بزرگ و عجیب و فسادانگیزی اگر در بخشِ حمل و نقل در این کشور بیفتد، برای من تعجّب‌برانگیز و غیرِقابلِ پیش‌بینی نبوده و نیست و نخواهد بود، مادامی که وضعِ نظارت و بازرسی این‌گونه باشد. مادامی که یک مشت معتاد و سیگاری و چشم‌چران و دخترباز و بی‌ناموس و بی‌غیرت راننده‌ و شاگرد‌راننده و بلیط‌فروش و تعاونی‌دارِ این مملکتند.

من تأکید می‌کنم که دزدی‌ای اگر در سطحِ مغازه‌داری در این کشور رخ بدهد، برای من امرِ جدید و غیرِقابلِ باور و غیرِقابلِ پیش‌بینی‌ای نبوده و نیست، چه‌را که به وضوح فسادِ دست‌گاهِ ناظرِ بر آن را دارم می‌بینم. به روشنی شریکِ فساد بودنِ مأمورانِ تعزیرات و ضعیف‌بودنِ امرِ نظارت و بازرسی را دارم می‌بینم.

با نوشتنِ این دوبند و این اذعانات، حجّت را تمام کرده‌ام بر خودم و چیزی بر گردنم نیست. اگر خلافِ واقع و «حق» و حقیقت گفته باشم، که خب گناهش پای خودم است و آن دنیا قطعاً در مؤاخذه‌ای که صورت می‌گیرد باید پاسخ‌گو باشم. امّا اگر درست و حق گفته و نوشته باشم، لااقلّش این است که اگر فرداروزی هر اتّفاقی مرتبط با این پیش‌بینی‌های من بیفتد، من از محق‌های اعتراض هستم و اجازه دارم مقصّرین را مؤاخذه کنم به نوبه‌ی خودم.

از خواننده‌گانِ این سطور هم می‌خواهم که به حرف‌هایم فکر کنند و سعی کنند و سعیکنیم این‌گونه باشیم و عمل کنیم. إن‌شاءالله که از رست‌گارانِ دنیا و آخرت باشیم.

نمونه‌ی یک اعتراضِ غیرِهیجانی: بچّه‌های شین‌آباد؛ کامران نجف‌زاده

 

/ 10 نظر / 5 بازدید
مهدیه

سلام خیلی عالی!چند روز پیش توی یکی از روستاهای اهر بودم اوضاع اقتصادی اهالی نسبتا خوب بود همه ی خونه های تخریب شده یا ساخته شده بودند یا داشتند می ساختندشون البته نه این که توی چادر باشند داشتند برای خودشون خونه های به تری می ساختند. توی ارتفاع فقط یه چادر دیده می شد که می گفتند مال یه خونواده ی فقیره که فعلا نتونستن خونه شونو تموم کنن تنها چیزی که توی اون لحظه به ذهنم رسید این بود که آیا بقیه ی اهالی روستا نمی تونستند به این خانواده هم کمک کنند که اون ها هم زودتر سرپناه خودشونو بسازن؟!برای همه چیز باید دنبال مسئولش گشت باید فقط از دولت طلبکار بود؟!

نوه‌ی حاج فتاح

داش! نه به آن بی طرفی اول بحث، در مسائل و جرائمی به آن واضحی و نه به این رگِ گردن شدن در آخر بحث، در مسائلی که بیش‌ترش تجربه‌های شخصی بوده و هست. تا آن‌جا که من می‌دانم و علم دارم، همه‌ی ما مسئولیم و جواب‌گو. در تمام اتفاقاتی که در زمان حیات‌مان می‌افتد؛ لاکن درجه‌ی مسئولیت و نوع پاسخ‌گویی‌مان فرق دارد. و خیلی چیزهای دیگر که الان حوصله ندارم تایپ کنم... فقط این را بگویم که این روزها، در گوش‌ها صدای غریبه‌ای پیچیده که دیگر صدای آشنا را نمی‌شود.

سیاوش خوشدل

پست وبلاگم بود که شما کامل تر و دقیق تر بدان پرداخته ای: من با این حجم طلبکاری از وزارت آموزش و پرورش به خاطر این «حادثه» مخالفم؛ خواه از سوی مردم، خواه نمایندگان مجلس، خواه رسانه ها. مگر تا پیش از روی دادن حادثه هیچ از یک ما نمی دانسته است که مدارس محرومی با این وضعیت داریم؟ ما هم همه خواب بوده ایم. حالا سوختن و مرگ چند تن خواب ما را آشفته کرده است، اوّلین کسی که دیده ایم و یقه اش را چسبیده ایم وزیر است و وزارتخانه. «ما»، همۀ ما، کلّ ما نسبت به محرومیت و فقر سر شده ایم؛ از وزیر بگیر تا معاون و نماینده و مدیر و تو و من.

س

"هیچ مسئولی را مقصّر و مجرم نمی‌دانم. چه‌را که دوست ندارم آخرتِ خودم را برای دنیای دیگران بفروشم." وقتی بحث را بازاری کنید و سودایی، و فروختن و خریدن، شاید بشود همان نتیجه یی را گرفت که شما گرفته اید. من هم موافق این گونه مطالبه گرییها نیستم؛ اما من کل سیستم را مقصر می دانم. چرا نمیگویید "آن مسئولی که چند دهه بر سر کار است و می بیند وضع مردم بهتر که نشده بدتر هم شده و باید حسرت زندگی عرب و عجم را سالها بخورند و آرزوهایشان را گور ببرند، باید بکشد کنار و بفهمد که این سیستم دیگر معلوم شده که جواب نمیدهد"؟ مسئله فقط همین بخاری مدرسه و اتوبوس راهیان نور نیست. اما بگذارید همین دو تا را بررسی کنیم. آیا این جاده هایی که سالانه نزدیک سی هزار کشته می گیرند سزاوار کشور ثروتمندی چون ماست؟ آیا بچه های ما با وجود منابع گازی غنی باید بخاری نفتی داشته باشند؟ آیا نظام ما ثروت کشور ما را در راه رفاه و عزت ملت ما خرج کرده است؟ آیا روشی که او در پیش گرفته ابتر نیست؟ واقعن شما آدمهای منتاقضی هستید.

س

ابراهیم نبوی درباره علی مطهری حرف قشنگی زده: "علی مطهری ادم عجیبی است. وقتی با آنها حرف میزند، آدم فکر میکند از خودمان است. وقتی با ما حرف میزند، آدم فکر میکند از خودشان است" یا حرف حق بزنید یا سکوت کنید. کسی شما را مجبور نکرده یک چیزی بگویید که نه حقش معلوم است و نه باطلش.

س

من آدم سطحی نیستم عزیز. به جان شما و یگانه پسرم، پی اچ دی دارم و البته دانشگاه رفته ام دانشگاه واقعی. درباره اقتصاد و مسائل اقتصادی و معیارها و شاخصه های رفاه و ثروت این مملکت که اظهر من الشمس است وضعیت چیست. من نرخ رفاه را نسنجیده ام. میگویم ما مرفه نیستیم و خیلی هم عذاب می کشیم در حالی که پر جیبمان پول است. این که دیگر تحصیلات اقتصادی نمیخواهد عزیز من. اگر شما هم کارشناس ارشد هستید از نوع آقای احمدی نژاد بحث دیگری است. شاید مثل ایشان اعتقاد دارید الان که ساعت 20 است، هوا روشن است در حالی که ما در خانه چراغ روشن کرده ایم. این هم شد بحث آمارهای ایشان که وقتی نگاه میکنی، زندگی مردم توی لجن است اما عجبا که در آمارهای ایشان مردم ما از مردم همان هلند هم مرفه ترند! مشکلات ما، در حد نرمال و جهانی نیست. مشکلات همه جا هست اما یک حدی دارد، زمانی دارد، مقداری دارد. این که ما سالهاست دچار آنیم نرمال نیست. گتره یی که اتهامش را به زده اید، آن است که وضعیت رفاه ایران را با افغانستان بسنجیم. تازه فقط مسئله اقتصاد نیست. مسئله آزادی بیان و هزار مسئله دیگر.

س

از قضا من هم اعتقاد دارم باید نگاه کلان و ریشه یی به مسائل کشور داشت. برای همین است که رفته ام سراغ اصل مطلب که نوع سیستم است. مگر کلان تر از سیستم سیاسی کشور هم چیزی هست؟ اینکه ما فلان وزیر را محکوم کنیم برای سفر به جبهه ها بچه گانه است. چون نه سفر به جبهه ها بد است و نه اردوی مدرسه و این چیزها. داد و فریاد و آن نوع مطالبه که شما در ذمش کوشیده اید، زمانی پیش می آید که این چند تصادف را کنار مشکلات دیگر می بینیم. مثلن وضعیت جاده ها، وضعیت مدارس، وضعیت تغذیه مردم، وضعیت حتا شیر خشک بچه ها، وضعیت مصرف روزانه شیر در خانواده ها و ... . آن برخورد هیجانی پیش زمینه دارد. علتش این است. شما که اهل تعمق هستید(!)چطور نمی فهمید که هیجان مردم علت دارد. وقتی از در و دیوار و از همه جا بی کفایتی مسئولان بر سرشان خراب شده است آن هم چند دهه، باید منتظر این هیجانات هم بود. مردم گرسنه، درست نمی اندیشند و درست عمل نمیکنند. حالا شما هی بگو ما در رفاهیم. اما من و دوستان تحصیلکرده ام حتا با مشکل در اولیات زندگی رو به رو هستیم تا برسد به کارگر و ... .

س

عجبا که شما چطور تحریم نفت را نی بینید و چطور قراردادهای ترکمانچایی با هند و ترکیه و پاکستان و چین را نادیده می انگارید و چگونه این همه آدم بدبخت و ناامید را در خیابان نمی بینید! شگفتا. شاید هم می بینید و نمیتوانید بگویید و نبویسید. خب آن دیگر تکلیفش روشن است. اما از آن طرفش هم نباید بنویسید. سکوت چیز خوبی است آقای اقتصاد دان عزیز. راستی همین الان دلار کشید بالا.

س

در ضمن میخواستم بدانم بالاخره باید به مسائل کشور اعتقادی نگاه کرد یا علمی؟ اینکه شما اعتقادی نگاه میکنید، یعنی چه؟ اگر مثلن یک یهودی این حرف را بزند، می پسندید؟ برادرجان آب و نان مردم را که نمیشود فدای اعتقادات شما کرد! کتابهای شما در اقتصاد آیا اعتقادی است یا علمی؟

س

بحث سیستم امتحان پس داده هم در کار نیست. شما هیچ چیز کاملی در دنیا پیدا نمیکنید. شماهایید که به کمال اعتقاد دارید و به دنبال آنید. از قضا یکی از مشکلات شما همین است. گمان میکنید چیز کامل مطلق هم هست. اما ما معتقدیم که کمال یک چیز نسبی است و کمال مطلق خنده دار است. من کی گفته ام سیستمهای دیگر امتحان پس داده و صد در صذ قبول شده اند؟ اما عقل و همان علم که شما بدان مجهزید میگوید باید رفت سراغ سیستمی که نشان داده نقص کمتری دارد. ثمره عملی آن لااقل بهتر بوده. نه سیستمی که دهها سال رفوزه شده است. این بحثها خیلی دانش هم نمیخواهد. بخدا قسم همین قصاب سر کوچه ما میفهمد که این وضعیت شایسته ما نیست. حالا شما بیماری هلندی را مثال بیاور. فایده ندارد. عزیز من! روز روشن است و شب تاریک است. ماست سفید است بقرآن.