از فرامینِ در تنهایی (۵)

کسوتِ گفت‌وگو را از قامتِ ذهن و فکرت بیرون نیاور. گفت‌وگو شیلد و حفاظِ افکارِ توست؛ جانبِ گفت‌وگو را نگه دار و تا جایی که می‌شود (حتا یک‌ذره هم بیش‌تر) به دیالوگ ادامه بده. با خودت، خدا و همه‌ی عالَم گفت‌وگو کن. البته همه‌ی عالَم نه‌یعنی همه‌ی آدم‌ها، امّا همه‌ی عالَم یعنی حتا با در و دیوار و باد و درخت هم.

این را بدان که هیچ ایده، فکر، نظر و اعتقادی نیست که نشود گفت‌وگویش کرد، فقط باید راه‌ش را جُست. راستی گفت‌وگو یک «محک» هم هست. اگر اعتقادی داشتی که نمی‌شد گفت‌وگویش کرد، کمی راجع‌به آن (اعتقاد) بیش‌تر فکر کن. اعتقادی که نشود گفت‌وگویش کرد را بررسیِ بیش‌تری باید کرد. شاید گاهی به قولِ شریعتی عقده‌هایی باشند که اعتقاد شده‌اند. البته طبعاً نه همیشه. امّا یک بررسیِ بیش‌تر چیزی از آدم و از اعتقادش کم نمی‌کند. هر فکری راهی به گفت‌وگو دارد که شاید اولش پنهان باشد. راستی تنها وقتی دست از گفت‌وگو بردار که ادامه‌اش به تداوم و تشدیدِ سوءتفاهم‌ بیانجامد. آن‌جا که گفتم «همه‌ی عالَم نه‌یعنی همه‌ی آدم‌ها»، علّت داشت. علت‌ش این بود که بعضی از آدم‌ها «گفت‌وگویی» نیستند. با آن‌ها گفت‌وگو نکن. یا به‌تر است بگویم با آن‌ها سکوت کن. آن‌ها دچارِ سوءتفاهم‌ند. البته تلاش کن. همیشه تلاش کن. پیش‌فرضت این باشد که آدم‌ها اهلِ گفت‌وگو هستند.

عشق معجزه‌ی گفت‌وگوست و گفت‌وگو الزامی برای عشق. بن‌بست‌ها، اختلافات، ناراحتی‌ها، عصبانیات، دل‌تنگی‌ها و خواستن‌ و نخواستن‌هایت را گفت‌وگو کن. فرصتِ زنده‌گی و عمرِ ما آدم‌ها آن‌قدر نیست که حرف‌های هم را نشنویم. باید گفت‌وگو کنیم. عشق معجزه‌ی گفت‌وگوست.

/ 23 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زیتا ملکی

ساده‌نوسی. ساده‌نویسی کم تو نوشته‌هات اتفاق می‌افته. چرا ان‌قدر قلنبه سلنبه؟ مخاطب تو مگه ما نیستیم؟ می‌شد همین چیزها رو سرراست‌تر و با کلمات راحت‌تر گفت.

حکیم

فرمین مشترک در تنهایی! شاید افکارم متشتته یا نه شاید هم مثل زنجیر همه چیز رو به هم متصل می بینم که وقتی میخونم نوشته تون رو, مدل نوشته های مرحوم نادر ابراهیمی توی عاشقانه های کوتاهش به ذهنم متبادر میشه. یا اونجایی که میگید گفتگو با همه ی عالم حتی با در و دیوار و درخت ... هر چند بی ربط اما به یاد می ارم حضرت داوود عالی نبینا واله و علیهم اسلام رو که نه با اجزاء عالم که همراه اجزاء عالم گفتگو میکرد... هیچ وقت با کوه هم کلام نشدم ..اونا تسبیح می کنن البته برای گوشی که بشنوه ... دلم میخواد جنس گفگتوی عاشقانه ام با هستی تسبیح باشه و هماهنگ با نظام عالم.. من واقعن سرشار شدم از خوندنشون. همیشه جنس متفاوت ادم ها منو یاد این فراز آیه شریفه میندازه که "لتعارفوا..." . به نظر من ادم ها در فهم متفاوت هستند ولی قبول ندارم کادر بندی "سوء تفاهم" رو .چه بسا ما در شناخت اونها دچار سوء تفاهم و دید زاویه ای شده باشیم. + فرضن که "فا " باشم ؟؟ گرچه ایشون در وبلاگ بنده هم نظر میزارن. حالا اگه ایشون همسرم باشن اشکالی داره نظر جداگانه داشته باشن؟ دارم فرض میگیرما. نه که میگید ای پیا مشترکه ...

فا

صرفا براي رفع سوء تفاهم: به احتمال بسيار زياد آي پي ها رو درست تحليل نميکنيد چون بنده ساکن جنوب ايرانم و سرکار خانم حکيم ساکن شمال شرق! جداي از اين نميدونم چه شباهتي بين من و حکيم ديديد که اصرار داريد ما دونفر يکي باشيم؟ نه نثرمون شباهتي به هم داره نه طرز فکرمون ...از همه مهم تر انگيزه اي براي کامنت گذاشتن يک نفر با دو نام وجود نداره!داره؟؟ + خانم حکيم هم بايد من رو اشتباه گرفته باشن با يه نفر ديگه چون من در وبلاگ ايشون نظر نميذارم هر چند که وبلاگشون رو ميخونم! + نميدونم شناخت هويت واقعي مخاطباتون چه مشکلي رو حل ميکنه! ولي "فا" يعني " فاطمه سادات دهقان"!

حسن

نظر ها، به خصوص در این بخش باعث تضعیف وبلاگ شده .

یه دوست... (قسمت اول)

سلام من 2 معنا از گفت و گو رو از این مطلب برداشت کردم اول گفت و گو به معنای نطق، و شاید به بیان بهتر، فکر. توان اندیشیدن به هر موضوع یا شئ، در حقیقت ایجاد ارتباط 2 طرفه ای هست با اون موضوع. ارتباطی از جنس فکر و اندیشه. گفت و گو با همه ی عالم لزوما زبانی نیست. در حقیقت فکر زبان مفاهمه ی بین موجودات هست. حتی میان یک موجود ذی شعور با موجودات فاقد شعور. باید حرف نیوتن را بسط داد به این موضوع. هر فکری نیز قابل انعکاس است و بازخورد آن به متفکر باز می گردد. حتی فکر کردن به یک در. معنای دوم از گفت وگو رو وقتی صحبت از محک به میان اومد دریافت کردم. وقتی فکر از دنیای بی حد و مرز خودش بیرون میاد و به کلام تبدیل میشه قابلیت سنجش و ارزیابی پیدا می کنه. و درست اینجاست که گفت و گو سنگ محک ارزش و اعتبار منشاء خودش میشه. با اون قسمت از نوشته ات که گفتی"هر فکری راهی به گفت‌وگو دارد که شاید اولش پنهان باشد" موافقم. (به نظر من اینجا میشه جای فکر از گفت و گو به معنای نطق استفاده کرد و جای گفت و گو، گفت و گو به معنای محک) ادامه دارد...

یه دوست... (قسمت دوم)

...ادامه به عقیده ی من هم گفت و گو برای عشق لازمه. اما گفت وگو به معنای اول. گفت و گو به این معنا می تونه علت عشق باشه، اما عشق لزوما از گفت و گو نشإت نمی گیره. به نظر من حصری در جمله ی "عشق معجزه ی گفت و گوست و گفت و گو الزامی برای عشق" نباید قائل شد. عشق معجزه ی بسیاری از احساسات انسانیه. نگاه، یا حتی حس توجه یک فرد به فرد دیگه می تونه باعث تولد عشق فرد دوم به اولی بشه. این ها در زمره حواس هستند نه فکر(گفت و گو). اما به هر صورت نمیشه منکر تاثیر عمیق گفت و گو در ارتباطات انسان با عالم پیرامون خودش شد. این ها فقط دریافت های ذهن من از مطلب شما بود و با گفتن این ها سعی در اثبات چیزی ندارم. مسلما دریافت های من می تونه ناقص و پر از اشتباه باشه و یا با نظر نویسنده کاملا مغایر. به هر صورت به خاطر پر چانگیم معذرت.

حکیم

من اون حرفهایی که نوشتمو به عنوام مثال نوشتم بابا... آقای مهدوی ! واقعن که!... .[قهر]

سیمین حسینی

عشق معجزه‌ی گفت‌وگوست. عکسش هم صادق است؟

سیمین حسینی

بله خوانده بودم ولی ایشان نوشتند محصول نگاه. منظور من این است که همان طور که با گفتگو عشق پدید می آید با آن ادامه پیدا می کند، قطع نمی شود. هم دلانه می شود و...

سیمین حسینی

متوجه پاسخ شما به کامنتم نشدم. طبیعتا منظورم بعد از ایجاد عشق است. همان طور که در پست های دیگر نوشتید عاشق که باشی تفاوت ها اثری ندارند و ... در حالت عادی گفتگو بعد از رسیدن به بن بست ها پایان می گیرد ولی در یک رابطه عاشقانه ادامه پیدا می کند و طرفین مدارا می کنند و ...