یک تحلیل

باتوجّه به شرایطِ سیاسیِ فعلی و «تقویم»، گمان می‌کنم علّتِ تعطیلی‌ِ اخیرِ تهرانْ فقط معضلِ آلوده‌گیِ هوا و کنترل و تعدیلِ آن نیست؛ بل‌که به حداقل‌ رساندنِ جمعیتِ دانش‌جوییِ تهران در آستانه‌ی ١۶ آذر (روزِ دانش‌جو) و پیش‌گیری و به حداقل رساندنِ صدماتِ سیاسیِ تجمعاتِ احتمالی در آن‌روز از نگاهِ تصمیم‌گیرانِ امنیتی‌ست. اگر این فرضیه یا تحلیل صحّت داشته باشد، به نظرم می‌رسد که یک‌جور روحیه‌ی ماکیاولی و توجیهِ وسیله (این‌که حکومت به مردم راست بگوید یا دروغ، یا این‌که آیا همه‌ی راست را بگوییم یا نه؟) به خاطرِ هدف (کنترلِ فضای سیاسیِ جامعه) در آن است.

حکومت اگر ماکیاولی رفتار کند، مردم هم رفتارِ ماکیاولی‌گونه خواهند داشت و این به نوعی نقضِ غرضِ اصلی و اصلِ غرضِ هم‌آن مسئولینِ امنیتی‌ست احتمالاً (اگر بخواهند بدانند). با رواج و تکثیرِ روحیه‌ی عدمِ صداقت نمی‌شود انتظارِ هم‌دلی از مردم داشت. رفتارِ بالادستیِ حاکمیت به سرعت در رفتارِ مردم بازتولید می‌شود و دیگر نمی‌شود امیدِ هیچ‌گونه مدیریت و کنترلی را هم داشت.

/ 3 نظر / 7 بازدید
نيلوفر

روحیه ی انتقادی ای داشتم همیشه ، و شاید برای همین بوده که یکی دو سال پیش برای شروع خواندن پست های این وبلاگ به نظرم خوب اومد اینکه همیشه همه ی ماجرا رو از دید چند نفر با چند دید متفاوت بخونم و بدونم رو لازم می دونم چند وقته بعد از کلنجار بسیار با خودم دیگه حس می کنم نویسنده ی اینجا "صرفا" منتقده ! نمی دونم چقدر می تونم منظورم رو بگم یعنی که انگار فقط و فقط قراره از دید منتقدانه و منفی نگرانه به قضایا نگاه کنه و لا غیر و به نظرم برای کسی که گاهی و شاید خیلی وقت ها نگاه منتقدانه ی خوبی به قضایا داره و خوب تحلیل می کنه ، این خطرناکه که روی همه ی تحلیل ها و نوشته هاش برچسب نقد و منفی گرا بودن بخوره پ.ن: صرفا نظر یه خواننده ی دو ساله بود و همین !

حمید

سلام این نقد واقع بینانه نیست، دلیل واضح اینکه تو یکی دوسال اخیر اتفاق خاصی تو این مناسبت نداشتیم.

یاسین

هوای تهران واقعاً آلوده بود محمد طوری که نمی‌شد از منزل خارج شد حتی شهرهای اطراف هم تعطیل شدند جز دماوند و فیروزکوه هوا بسیار آلوده بود احد الناسی رو نمیدیدی که سردرد نداشته باشه باورش شاید برات سخت باشه اما ... به نظرم روی فرضیات نادرستی به ماکیاولی بودن تصمیم‌گیران رسیدی :)