درباره‌ی یک پفیوز

یک مدیر یا مسئولِ استانی (دقّت نکردم کدام استان) در مصاحبه با خبرنگارِ اخبار، این جمله را به زبان آورد: «بعد از سفرِ پُر خیر و برکتِ مقامِ معظّمِ ره‌بری به استان...». سؤال این است که «خیر» و «برکت» در گفتمانِ «دین»ی که توی مسئولِ پفیوز دین‌دارش هستی، آیا یک امرِ بشری‌ست یا إلهی و فرابشری؟ پُرواضح است که توجّه‌ِ بودجه‌ای و مسئولینی به استانِ مذکور، بعد از سفرِ ره‌برِ کشور به آن‌جا بیش‌تر شده است. امّا آیا این یعنی «خیر و برکت»؟

خیر و برکت این‌قدر کوچک و حقیر شده‌اند یا توی مسئولِ پفیوز از ره‌برت یک فرابشر ساخته‌ای که خیر و برکت را متوقّفِ بر سفرِ او می‌بینی یا این‌که تملّق و چاپ‌لوسی و پفیوزی آن‌قدر ارزش شده در جامعه که توی پفیوز و حقیر و امثالِ تو مسئول و مدیرِ این مملکت شده‌ یا می‌شوند؟

دِ آخه لامصّبا حکومتِ «جور» و «ظلم» هم برای بقاء، به «عقل» و «عقلانیت» و کاربلدی و شایسته‌سالاری و واقع‌گرایی و تدبّر و مثلِ این محتاج است؛ شما با چه فرضی این کم‌ازآدم‌ها را مسئولِ این‌جا و آن‌جا می‌کنید؟

/ 9 نظر / 14 بازدید
سامی‌دخت

یاد این حدیث حضرت امیر(ع) افتادم: ايّاكُم وَالغُلُوَّ فينا، قولوا: إنّا عَبيدٌ مَربوبونَ ، وقولوا في فَضلِنا ما شِئتُم از غلو (تندرَوى) در باره ما بپرهيزيد . ما را بنده و دست پرورده خداوند بدانيد و آن گاه هر چه خواستيد ، در فضيلت ما بگوييد دانش‌نامه قرآن و حدیث: ج 11، ص 58، ح 1268

شکلات

نسبت به موردی که ذکر کردید نمی‏تونم نظر خاصّی بدم. امّا به طور کلّی لفاظی و چاپلوسی به خصوص وقتی پای تلویزیون هم در میان باشد تا حدودی تهوع‏آور شده. حتی تعابیر و مثلا قطعات ادبی- احساسی، که در مورد خدا و ائمه علیهم السلام به کار می‏برند. که به نظر من بیشتر مایه‏ی گمراهی و هتک حرمته. حضرت پاییز، حضرت بهار و از این جور خزعبلات... این‏ها نفاق نباشه، حبّ جاهلانه حتما هست!

mjm

بابا ای‌والله!

mjm

آقا یه چیزی من آلبوم «تراحمی یا قلوب» رو دانلود کردم، و دیدم علاوه بر اون قطعه ابکی علی شام، سه قطعه دیگه با عناوین «یا سوریه»، «انا وحید البحرین» و «الیمن» وجود داشت که بی ربط با خود سرزمین‌شون نبود. من عربی‌ رو خوب نمی‌فهمم، خواستم ببینم اگه خودت گوش کردی‌ نظرت رو بگی. ممنون.

رضا

سلام حاجی شما هم اومدی با دستمال کثیف تمیز کنی، این شیوه درست نیست. یا علی

امین

سلام محمد زیاد میشه که از این جنس احساس به آدم دست میده این روزا... یه سوال این روزها خیلی توی ذهنم میچرخه : آیا واقعا رهبری نمیتونه جلوی این تملقات رو بگیره؟... (این رو داره کسی میپرسه که دلبسته شدید این انقلابه و احساساتی مشابهِ نویسنده این وبلاگ در مورد آمریکا و دوستانش داره) خیلی خوشحال میشم نظرت رو در مورد این سوال بدونم.

دوست قدیم

سلام برادر ، اقا حداقل تو پرانتز معنی پفیوز رو می نوشتی که یه وقت تعبیر فحش نشه،منظورت گازرسانی به روستاها بود فکرکنم کرمانشاه یا کردستان بود،خیر و برکت هم یعنی ردیف بودجه ویژه،بالاخره به مردم خیر برسونن حالا با هر بهانه ای باشه

میثم امیری

سلام. خواستم درباره‌ی نوشته‌ی تندروانه‌ات طبقِ معیار دینی چیزی بنویسم، ولی دلم نیامد پاسخِ امین را ندهم. این که آیّا رهبر نمی‌داند! به نظرم این برمی‌گردد به این که آیّا از نظرِ رهبری این تملّق باشد یا نه! ضمن این که تا به حال چند باری رهبر به این مسأله اشاره کرده است. آن هم به صورتِ کلّی. ولی باید در نظر داشت در میان انبوهِ موضوع‌های روی میزِ رهبری، این مسأله وزنِ کم‌تری دارد. که واقعاً هم این طور است. اپر انقلاب اسلامی بخواهد پیوسته لَنگِ چهار تا به قولِ محمّد پفیوز باشد، به هیچ کارش نمی‌رسد. صحبت‌های این روزهای آقا، ناظر به مسائلِ مهم‌تری است. ضمن این که از دلِ بیان‌های آقا این بیرون می‌آید که «خداى متعال با ملت ايران اينجورى رفتار كرده است؛ وعده‌هاى بسيارى را محقق كرده است، كارهاى بزرگى انجام گرفته است. » یعنی آن طور هم امورِ غیر بشری از امور الهی جدا نیست. آن هم درباره‌ی انقلاب اسلامی. اگر ما به بحث‌ها کم‌تر مهم، وزنِ زیادی بدهیم، یعنی به انقلابِ اسلامی نگاهِ کاریکاتوری داشته‌ایم. در نظام‌ِ دینی مورد نظر امیرالمؤمنین شماتت متملّقان به شهادت نهج‌البلاغه، به اندازه‌ی باقی موضوع‌های زمانِ حضرت نیس

سید علی نبوی

1-خیر و برکت را از جنبه معنایی اگر بنگری دارای سطوح مختلفی ست.سطح اولش امری الهی ست ،مانند تمام امور عالم!و در سطوح پایین تر هر امری که جهت گیری الهی داشته باشد به عقیده ی حقیر،سبب و سبب ساز خیر و برکت خواهد بود. اما از جنبه ی واژگانی هم به نظر من با اندکی،اندکی سازش،منظور این پفیوز را می توان اینگونه فهمید که : با سفر آقای خامنه ای روند آن چیزی که امثال من ِ پفیوز باید سر وقت و از سر وظیفه انجام می دادیم تسریع شده! 2-به نظرم پاراگراف دوم حامل نکات درست زیر است: الف:خیر و برکت این‌قدر کوچک و حقیر شده‌اند. ب: مسئولِ پفیوز از ره‌برش یک فرابشر ساخته‌ است که خیر و برکت را متوقّفِ بر سفرِ او می‌بیند پ:تملّق و چاپ‌لوسی و پفیوزی آن‌قدر ارزش شده که در جامعه اویِ پفیوز و حقیر و امثالِ او مسئول و مدیرِ این مملکت شده‌ یا می‌شوند.(نمونه اش دست چپ رییس جمهور!!) 3-حس می کنم تفکر این پفیوزها(!!) این است که کشور امام زمان را هر جوری اداره کنی حفظ می شود!! البته می دانیم که از این خبر ها هم نیست! 4-حرص بخور،حرص خوردن دارد،خیلی زیاد!بیا با هم حرص بخوریم.اصلا بیا به تعبیر مولایمان کم کمَک دق کنیم! بیا تا حرص بخوریم تا یادمان