سنگِ پا

حرفِ سنجیده‌ و درستی شنیدم از آقای روحانی در همایشِ افقِ رسانه‌ با این مضمون که گفت: «من رئیس‌جمهورِ همه‌ی مردمِ ایران هستم و دولتِ تدبیر و امید نیز دولتِ همه‌ی ملّت است، امّا خطِّ مشیِ دولت، براساسِ مطالباتِ آن هجده‌میلیونِ اکثریّتِ رأی‌دهنده‌گان تبیین و مشخّص می‌شود.» به نظرم اقتضاءِ دموکراسی هم‌این است و آن‌ها که مخالفِ منهجِ دولت‌ِ فعلی‌اند، باید بپذیرند که دولتِ روحانی قرار نیست طبقِ مذاقِ آن‌ها و با قرائت و تلقّی و آرمان و خوش‌آیندهای آنان پیش برود و اداره شود. مردم‌سالاری یکی از فرق‌های مهم‌ّاش با خلافت در این است که مشروعیّتش را از رأیِ مردم می‌گیرد و پاسخ‌گوی به مردم هم باید باشد. مردم‌سالاریِ خلیفه‌ای یا دینی هم عبارتِ نَشُسته‌ای بود که از دهانِ یک غیرِسیاست‌مدار در این مملکت روزی خارج شد و ماند در سپهرِ سیاسی‌مان به‌اشتباه.

حالا خنده‌دارتر این‌جاست که طرف‌دارانِ کاندیدایی که در انتخابات لااقل دوّم هم نشد، انتظار دارند رئیس‌جمهورِ منتخبِ مردم، شبیهِ کاندیدای شکست‌خورده‌ی آنان عمل کند. آدم می‌ماند از این‌همه زیاده‌خواهی و پوست‌کلفتی و رو!!

/ 2 نظر / 26 بازدید
mtrajabi

یا رب سلام جسارتا دو نکته: یکی اینکه خاطرم هست آبت الله خامنه ای بودند که عنوان "مردم سالاری دینی" رو در جامعه ایران نهادینه کردند و خب البته تفسیر ایشون هم از این عبارت در سایت شخصی ایشون قابل دسترسی هست! دوم اینکه: در هر دوره ای، رییس جمهور هر که میخواهد باشد، راست یا چپ، لیبرال یا مذهبی، کاراگزار یا بنیاد گرا، از حقوق اولیه ی مردم ، مطالبه از حاکمیت است! در هر موردی که ضرورتش را ایجاب کنند! بهانه یا دلیل محمکی را نمیشناسم که بتوان حق مطالبه را از شهروندان جامعه سلب کرد!! برآورده کردن این مطالبات اما، بعهده ی حاکمیت خواهد بود که کیفیت و کمیتش تابع عوامل بسیار بسیار متعددی است از جمله: تحلیل حاکمیت از شرایط دالی و خارجی، توانمندیها، نگرشها، سلایق، و ... اضافه کنم اینکه: هیچ رییس جمهوری نمیتواند با چشم پوشی از وجود کسانی که به او رای نداده اند و گرایشهای آنها، خط مشی دولتش را تعیین کند. صمیمانه امیدوارم دکتر روحانی هم مرتکب چنین خطایی نشده باشند راستی! چو من از بینندگان منظم این وبلاگ نیستم، اگر تمایل به دادن پاسخی داشتید که خوب بود من ببینم، لطفا مرا از طریق ایمیل باخبر فرمایید. مراتب احترام و

رضا

سلام این کامنت ذهنم رو مشغول کرد چرا ناقصه؟ ممکنه پاسخ شما رو بدونم؟