حیات

این‌روزای گرمِ تابستون یا تاب‌‌ستون یا تب‌ستون شده‌م باغبون یا باغ‌بونِ درختا و گلا و سبزیای حیاط. باغ‌بونی پُر از حسّای قشنگی‌ه که تا تجربه‌ش نکنی نمی‌تونی درک‌ش کنی. وقتی صُب به صُب یا عصر به عصر می‌ری تا نتیجه‌ی صبر و تلاشِ روزِ قبل‌تُ تو آب‌دادنِ به اونا تماشا کنی حس‌شُ نمی‌شه با هیچ‌چیِ دیگه‌ی این دنیا مقایسه کرد. یه‌جورایی یه حسِّ خیس و ساکت و آرومی‌ه. یا وقتایی که داری سعی می‌کنی نقشِ بارونُ بازی کنی و آبُ طوری روی گلا بپاشی که شبیهِ باریدنِ یه بارونِ حساااااابی باشه. بعضی‌موقع‌هام دیوونه می‌شی و سیل راه می‌ندازی!!

ام‌روز داشتم به عمرِ گلای حیاط‌مون فکر می‌کردم. من از بس از بچه‌گی تو این کارا تنبل و منزوی بودم اصن نمی‌دونم که اسماشون چیه؛ اما یه خصوصیتِ لعنتی‌ای دارن این گلای حیاط که خیلی نامردیه. ام‌روزُ می‌گفتم؛ داشتم به این فک می‌کردم که گلای حیاطِ ما مثِ نرم‌افزارای ترایل و فیری می‌مونن. هنوز درنیومده می‌رن که پژمرده و پرپر شن. اصن دوومی ندارن، خیلی زود اکسپایر می‌شن. ظاهرا هیچ کِرَک و پَچی هم واسه‌شون نیست، نامردای بی‌معرفت، حیفِ اون‌همه آبی که ظلِّ گرما به جای این‌که زیرِ کولر بشینم و چایِ کاکوتی و کیکِ هویج بخورم ریختم پای شما!

نعناع و ریحوونای باغ‌چه خیلی قد کشیده‌ن و فردا می‌خوام یه‌کم ازشون بچین‌م و با پنیر و گردو تو صبحونه‌م بخورم ولی هنوز بلد نیستم چه‌طوری باید پاک‌شون کنم و بشورم‌شون و یا ضدعفونی‌شون کنم که ایدز و وبا و هپاتیتِ نوعِ وی نگیرم. شانس که نداریم، می‌ریم ثواب کنیم کباب می‌شیم. تازه از کجا معلوم لای ریحوونا علف نباشه. من که بلد نیستم، جای ریحوون و نعناع علف می‌خورم می‌افتم می‌میرم!

/ 7 نظر / 4 بازدید
مهدی

سلام مگه شما هم دور از جون سبزی هاتون رو با فاضلاب آب می دین که می خوایت حتمن حتمن ضدعفونی شون بکنین و می ترسین این همه درد و مرض توشون باشه؟ سبزی حیات رو فقط خاک و گلشو نبایست خورد.

میترا

جالبه!... تو نوشته هاتون از انتقاد تند به باغچه ای هم که این همه احساسات قشنگ بهتون میده دست بر نمی دارین.

احمد بابا آسارانی

مثل خیلی از متن های دیگه از خوندنش لذت بردم. اما نعناع و ریحون که کنار خیابون ، بی باغبون ، هرز روئیدند و به قول"مهدی" فاضلاب یا ناجورش فاضل آب به خوردشون دادند ، خوردنشون حتی چیدن شون خطرناکه و چه داروی ضدعفونی قوی ای میخواد که بتونه پاکشون کنه نه بی خاصیت شون. اما شما که اهل ذوق هستی ، حتم بدان که نعناع و ریحونی نصیب ت خواهد شد که بوسیله یک باغبان خوب با شیوه و اسلوب خوب در باغ یا باغچه بسیار خوب ،با آب پاک و حلال ، شاید هم لطف خدا زیر بارون پرورده شده است، نه ضد عفونی می خواهد نه با علف اشتباه میشه . نمی دانم چنین نعناع و ریحونی یافته ای یانه ؟ اما من معتقدم در این مزارع مرداب گرفته و خشک شده و مملو از هرزه روئیده ، با امید که بگردی فراوان نعناع و ریحان پاک خواهی یافت

فاطمه!

شاید یکی از دلایل ِ جذابیت ِ گل‌ها، همین کوتاه بودن ِ عمرشون باشه... که شمای باغبون(!) یا من ِ بیننده بدونیم این گل در همین لحظات ِ که شادابِ و لحظاتی بعد کم کم پژمرده می‌شه... اینجوری زیباییش بیشتر به چشم می‌آد... نهایت ِ لذت رو همون موقع می‌بریم... تکراری نمی‌شن این گلای زیبا![لبخند]

شکلات

صبحانه ی شما که از خانه ی من هم با صفاتره!!:) بی خود نیست گفته اند کد بانو....اگر قرار بود شما سبزی شستن و ... بلد باشید که آنوقت کدآقا هم میداشتیم.