معادله ی معلوم محبت یا حرف الحاء بحرف الباء...

کماکان استلزام استفاده از مرورگر اینترنت اکسپلورر برای درست دیدن پست(نیم فاصله ها) باقی می باشد.

از بین انگشت­شمار دوست­داشتنی­های این عالم، ریاضی را برای خودم مصداق بارزه­ی "بین­الاحباب تسقط الآداب" می­دانم و هرجا در زندگی کم آورده­ام، ریاضی به کمکم آمده­ست.

ریاضی را برای زندگی­ کردن دوست داشته­ام و زندگی را برای او که سریع­الرضاست و چه قرابت غریبی­ست بین رضایت و ریاضت...

علی قاسم الجنه و النار...

بابی از ابواب علل­الشرایع مرحوم صدوق، در توضیح قاسمیت علی(ست؛ سلام خداوند بر او) با این ادله که ...حقیقتِ نورِ ایمان، حُب علی­ست و حقیقت کفر، بغض علی...(لأن حُبه ایمان و بغضه کفر - امام صادق) و این­جا حرف از ریاضی­ست و نه چیزی دیگر که اگر محبت علی داشتی، بهشتی هستی و اگر بغض او داشتی جهنمی و قانون قضایای دوشرطی با تأکید اکید امام معصوم(سلّم الله) صادق است این­جا!

همه منهای یک در ریاضی چیزی از همه نمی­کاهد و تعریفی ندارد الا همان، همه منهای یک!

از میانه­ی ریاضی و سری­های زمانی­، تکنیک­های سنجی، شبکه­های عصبی، معادلات دیفرانسیل و آشوب، همان یک و سادگی­ و یونیت بودنش را دوست دارم که اگر بر همه­ی عالم باشد می­شود همان یک و اگر عالم بر یک واقع شوند، می­شوند همان عالم بر یک که مساوی عالم است و اهلش بهتر می­دانند چه کسر حقیری­ست یک بر عالم و چه عظمتی­ست یک در مخرج! از زندگی نیز آخرت را دوست دارم و عظمت در سیرت را!

مقام محبت را که طریق بندگی و خشوع و حقیقت ایمان است، همان یونیک و یک می­پندارم و مخرج کسر این زندگی را ارجح می­دارم بر صورتش...

حال غریبی دارد مقام محبت و این غربت نیز مرا یاد علی می­اندازد. هر چیزی در این عالم حُقه و تقلب دارد الا محبت. ممکن است کسی به نیتی بد محبتی ورزد، اما چه کسی قبول می­کند محبتی که با نیت خشوع و خیر نباشد اسمش محبت است؟

پس محبت نفس­ناپذیر است...

محبت منفی­اش می­شود منهای­محبت، مثل منهای­یک که اعنی یک را کم­کرده­ای از هیچ و این یعنی عالم بی محبت، یعنی هیچ... (و چه شبیه است بازه­ی منهای یک تا یک به بازه­ی دنیا و آخرت!)

عالم بی محبتِ علی یعنی پوچ، یعنی هیچ!

محبت عین ریاضی­ست و ریاضی وسیله­ای­ست برای حب علی...

/ 3 نظر / 6 بازدید
؟؟

عجب عالمی داره این رشته ی ریاضی. الحق که به هر چیزی به حق بنگری, به "حق" می رسی.........

محمدصالح

هل الدین الا الحب و البغض؟ حب به اندازه نمی‌آید و «همه» به هر محدودی حد نمی‌خورد. راست می‌گویی. بی‌نهایت را با منفی میلیون هم جمع بزنی تفاوتی نمی‌کند. اما حالا کو این همه؟ ما که جز ذره نمی‌بینیم...

رها

سلام بنظر متن جالبی می اد ولی چون تو نوشتی احنمال نقض حرفم هم هست چند جمله اول رو خوندم با ز اعصابم خورد شد و ولش کردم یه بار که دیدمت خودت تعریف کن. چون وانجوری میشه هر چند وقت یه بار بهت خندید و بکم تحملم زیاد شه برادر بهتر بنویس یا علی