انتهای اسلامِ معاویه‌ای

فیلمِ «انتهای خیابانِ هشتم» را دیدم. داستانِ یک‌خطّیِ فیلم قصّه‌ی برادری‌ست که برای دفاع از خواهر و دوستِ خواهرش در یک مزاحمتِ خیابانی مرتکبِ قتلِ عمد شده و محکوم به قصاص است. خواهر، نام‌زدِ خواهر و دوستانِ آن‌ها در تلاشند تا به هر قیمت و طریقی که شده دیه‌ی مقتول یا به تعبیری نرخی که خانواده‌ی مقتول برای «رضایت» تعیین کرده‌اند را بپردازند. آن‌ها علاوه بر فروشِ اموال و قرض، همه‌گی به‌نوعی دست به «خلاف» می‌زنند تا پول را تهیه کنند. یکی مبارزه‌ی آزاد و غیرِقانونیِ خیابانی انجام می‌دهد و فرزندش را می‌فروشد، یکی قمار می‌کند و خواهرِ محکوم به قصاص هم قصد دارد در ابتدا کلّیه‌اش و بعدتر خودش را بفروشد!!

فیلم تلویحاً می‌خواهد مجازاتِ قصاص را نقد کند و با زبانِ بی‌زبانی بگوید که یک هم‌چه مجازاتی باعثِ چه خلاف‌های دیگری ممکن است بشود. امّا عملاً مزخرفی بیش نیست. مزخرف است، چون «قتل» را کوچک می‌بیند و «قصاص» را بزرگ. چون قتل را حق می‌داند و «قصاص» را ناحق. انگار آن آدمی که کشته شده «سگ» بوده مثلاً و این آدمِ قاتلی که نتوانسته عصبانیتش را کنترل کند و زده روزِ روشن یک‌نفر را -ولو مزاحمِ ناموس- کُشته خیلی انسان است. آن‌قدر انسان است که یک پدری حاضر می‌شود دختربچه‌اش را به یک زنِ بدکاره بفروشد و یک خانمِ جوان خودش را به بدکارهای دیگری از جنسِ مذکّر!

انتهای خیابانِ هشتم مزحرف است چون «پدرِ» دختری که قرار است خودش را برای آزادیِ برادرش بفروشد یک حضورِ دکوری و منفعل دارد و مجنونِ لالی‌ست که فقط با آزادشدنِ پسرش بلد است بخندد و هیچ حسّی نسبت به دخترش ندارد.

انتهای خیابانِ هشتم مزخرف است چون یک آدمِ «معتقد» در این فیلم نیست که به این آدم‌ها بگوید در «قصاص» حیات و خیر و برکتِ بیش‌تری هست از «به هر قیمتی آزادکردنِ کسی که قتلِ عمد مرتکب شده».

انتهای خیابانِ هشتم مزخرف است چون به دینِ ماکیاولی نوشته و ساخته شده و هدف، وسیله را در آن توجیه می‌کند و «حق» یک مفهومِ مستحیل و مشکّکی‌ست در آن و هرکس برای خودش یک‌جور می‌بیند حق را.

انتهای خیابانِ هشتم مزحرف است چون بر مبنایی از فمنیزم ساخته شده. یک دخترِ جوان برای خودش تصمیم می‌گیرد، می‌بُرد، می‌دوزد، می‌فروشد و مردانِ پیرامونِ او یا لال و احمق و مریض و تعطیلند و یا هم اگر غیرت دارند، غیرت‌شان خرکی‌ست و باز خودِ آن غیرت بر مبنایی از باطل استوار است و نوش‌داروی بعد از مرگِ سهراب است.

انتهای خیابانِ هشتم مزخرف است چون نماینده‌ی ذهنِ بیمار و سیاه‌بینِ کارگردان و نویسنده‌ی آن است که تهران‌زده‌گی در آن موج می‌زند. آن هم نه همه‌ی تهران، بل‌که یک بخشِ کوچکی از سیاهی‌های تهران. طبیعی‌ست، بخشِ عظیمی از جامعه‌ی بازی‌گری و سینمای ما مسائلِ مبتلابهِ خودشان را بلدند فقط تصویر کنند که عمدتاً از این چند موضوع خارج نیست: طلاق، خیانت، عشق‌های مثلثی، دروغ، بی‌دینی، بی‌دینی، بی‌دینی...

انتهای خیابانِ هشتم مزخرف است چون «ایمان» هیچ جایی در آن ندارد. انگار که این فیلم در یک جامعه‌ی کاملاً لائیک ساخته شده. انتهای خیابانِ هشتم مزخرف‌ترین فیلمی‌ست که اخیراً دیده‌ام. فیلمِ آدم‌های بی‌بندوبار و بی‌تأمّل و اصالت.

انتهای خیابانِ هشتم مسئله‌ی یک قشرِ خیلی‌خیلی‌کوچکی از بخشی از جامعه‌ست. انتهای خیابانِ هشتم‌ها امّا همه‌ی سینمای ایران را دارند اشغال می‌کنند و این بزرگ‌ترین خیانتی‌ست که نظامِ جمهوریِ اسلامیِ ایران می‌تواند در حقِّ دین و انقلاب و انسانیت و نهادِ خانواده مرتکب شود. مادامی که قرائتِ سطحی و رادیکالیِ از دین حاکم باشد بر نهادها و ارگان‌های ما، خروجی‌ها یا افراطی خواهند بود (مانندِ اخراجی‌ها، خصوصی و...) یا تفریطی (مانندِ هم‌این انتهای خیابانِ هشتم و سعادت‌آباد و کمثلهم). مادامی که رئیسِ صداوسیمای این مملکت آدمِ کم‌تأمّل و رادیکالی چون ضرغامی باشد، خروجیِ این تلویزیون یا اجرای سال‌تحویلِ نام‌داری-علی‌خانی و حسنی-بختیاری خواهد بود، یا بخش‌نامه‌ی تفکیکِ جنسیتیِ مجریان و تعطیلیِ پارکِ ملّت و رشدِ سرطانیِ منافق‌های باشگاهِ خبرنگارانِ جوان!

مسئولِ هدمِ اعتدال‌گرایی در این مملکت کسی و کسانی نیستند جز آن‌هایی که تسامح می‌کنند در انتخابِ مسئولین و مدیران برای مساند. این آدم‌های امنیّتیِ سیاست‌زده‌ی دین‌نشناسِ متحجّر، دقیقاً یکی از عللِ اصلیِ وجودِ چنین نگاه‌های تفریطی‌ هستند در این کشور. آقای جمهوریِ اسلامیِ ایران چه‌را درست نمی‌شوی؟ چه‌را نمی‌فهمی؟ چه‌را نمی‌خواهی بفهمی؟ مگر قرآنِ شما با قرآنِ ما فرق دارد؟ مگر قرآنِ شما غلبه‌ی فئه‌ی قلیل بر فئه‌ی کثیر به اذنِ خدا را ندارد؟ والله علی هم اگر می‌خواست دل به افراطیونِ کثیر ببندد و آن‌ها کارگزارانش باشند، ابن‌عبّاس‌ها و مالک و مقدادها مهجور و منزوی می‌شدند و جایی در حکومتش نداشتند و حکومتش طولانی می‌شد و همه‌چیز گل‌وبلبل می‌بود و شهید هم نمی‌شد در محرابِ نمازش! والله حفظِ حکومتِ اسلامی از هر طریق عینِ قرائتِ معاویه و یزید است از اسلام. این‌ها را منِ بی‌سواد که نباید به شما بگویم آقای جمهوریِ اسلامی؛ این‌ها را ما پای صحبت‌های خودِ شماها یاد گرفته‌ایم.

انتهای خیابانِ هشتم مزحرف است و مزخرفیّات تمام نمی‌شوند، مادامی که اسلامِ خوارج بخواهد دینِ رسمیِ مسئولینِ این کشور باشد و اعتدال‌گرایی منفورترین و مذبوح‌ترین شقِّ از تأمّل نزدِ طرفینِ این دعوای زرگری و متقارن. این جهل، این جهلِ عمیق کِی می‌خواهد تمام شود؟ این افراط و تفریط کِی می‌میرد؟ آقای امنیّت، آقای سیاست، لطفاً از فرهنگ و هنر و دین بِکِش بیرون. تا شما باشید تفریطی‌ها هم خواهند بود، بس‌یار پُربسامد و پُررنگ هم خواهند بود. هوووفف...

/ 13 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجید

سیاست های رسانه ای شازی داریم!!!!

امیرحسین

انتهای خیابانِ هشتم مزحرف است چون «پدرِ» دختری که قرار است خودش را برای آزادیِ برادرش بفروشد یک حضورِ دکوری و منفعل دارد و مجنونِ لالی‌ست که فقط با آزادشدنِ پسرش بلد است بخندد و هیچ حسّی نسبت به دخترش ندارد. ------------------------------------ اقا فیلم رو دوباره ببین،پدره منفعل نبود شما توی جشنواره دیدید فیلم رو پدره جرم سیاسی داشت حبس خونگی بود! ------------------------ نظر شما؟

محمدرضا

سلام جالب بود نقد محتوایی تون شما و دیدگاه تون به همفکری با یک دانشجوی امام صادقی دعوتید .. [گل]

.

سلام.. چقدر خوبه نوشته هاتون .. فضای اینجا... ... میشه برای ما هم دعا کنید...؟

نيلوفر

نقد جالبی بود و من یاد این پایه افتادم که : وَلَكُمْ فِي الْقِصَاصِ حَيَاةٌ يَاْ أُولِيْ الأَلْبَابِ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ - 179 بقره !

محمّد

پاسخِ بخشی از یک کامنتِ خصوصی با این مضمون: «هر دو نقد اخیرت رو به دقت خوندم اختلاف نظرهایی داریم اما به نظرم تمام تلاشت بر منصفانه دیدن و همه جانبه دیدن بود و این برای محمدی که وقتی در مقام نقد قرار می‌گرفت صفر و صدی می‌دید یعنی یک رشد عالی...» --- برای بخشِ اوّلِ جمله‌ی داخلِ گیومه ممنون. در موردِ بخشِ دوّمش امّا: به‌نظرم کسی که خودش از مجرای انتفاع به مسائل نگاه می‌کنه و «صفر» یا «صد»بودن برای اون نه یک انتخاب، که یک دستورِ از ناحیه‌ی مافوق محسوب می‌شه، صلاحیتِ این‌که در موردِ صفروصدبودنِ دیگری نظر بده رو نداشته باشه خیلی. در یک بازه‌ی زمانیِ بلندمدّت اونی که با همه‌ی نقدهاش هم‌چنان بر سرِ اصول محکم وایستاده باشه و بتونه در عینِ نقدداشتن معتقداتش رو هم صریح بگه، صادق‌تر و اهلِ حقیقت‌تر از اونیه که از اوّل فقط یک حرف‌های یک‌سویه و رادیکالی‌ای رو زده و اگر هم موضعِ انتقادی‌ای گرفته بیش‌تر یک ژستِ «من از بقیه‌ی رادیکال‌ها بالاترم» بیش نبوده! بلاگ و نوشته‌های من و عمده‌ی مخالفت‌هایی که با نظراتِ من تو هم‌این بلاگ شده، نشون‌دهنده‌ی اینه که قرابتی با اعتدالِ فکری دارم (ولو

.

سلام منظورتون رو از شناختن متوجه نشدم.. در هر صورت ما با نوشته هاتون دلگرم میشیم و همین هم از سرمون زیاده... ممنون یا علی مدد

دوست قدیم

بابا یواش تر، یاد اون روزهایی افتادم که اصغری بی چاره دبیر بینش یه چیزی می گفت تو یهو قاطی می کردی، بنده خدا زرد میشد، قرمز می شد

یک خواننده

در مورد نقدتان از فیلم نظری ندارم. اما در مورد نوشته تان: -- چرا زبانتان به مرور زمان پیچیده ‌تر می ‌شود؟! ترکیب‌ ها و جمع‌ های مکسر و فرم جمله‌ های ناآشنا که بی‌ اغراق مجبورم کرد چند جمله را دوباره و سه‌ باره بخوانم . -- از ظرافت دیدتان در چندتا نکته خیلی خوشم آمد: تفکیک ج.ا.ا از انقلاب، توجه به نگاه ماکیاولی به دین، ترکیب خوارج و معاویه در توصیف طرح ترس مسئولین در امنیتی کردن فضا و غلبه‌ کثیره -- چرا هربار که از فرهنگ و هنر انتقاد دارید هرچه فریاد دارید برسر صدا و سیما می‌ زنید؟ من موافق عملکرد بسیار منفیش نیستم اما اینجا شایسته ‌تر بود از سینما خارج نمی‌ شدید! موضوع و مثال فراوان داشت. اینجوری شائبه‌ خلط مبحث ناشی از عصبیت نویسنده به خواننده منتقل می ‌شود. -- این نگاه لاییک یا فمنیستی یا قشری، خیلی مورد سرزنش نیست. کما اینکه اگر شما هم بخواهید فیلم بسازی، از دید خودتان می‌ سازی؛ چیزی که مورد سرزنش است، آن غربالی ا‌ست که فقط (یا اغلب) این نگاه ‌ها از آن عبور می ‌کنند. -- این غربال بالا، ربط شدید و مرموزی به آن ترس مسئولین دارد! که با تسامح (یا سرسری) ردش کردید و حیف شده. -- موضوع نوشته تان بسیار خوب

نازنین محمودی

عامه مردم اهل این گونه تعقل و تقید نیستند! زیبارویان شهر من ناگزیر به تن فروشی‌اند...