مشی مشایی! داستان اسفندیار (1)

 

اسفندیار رحیم مشایی

 

چند وقتی می شود که اسفندیار رحیم مشایی ذهنم را مشغول کرده است. هر از چندگاهی کارهایی انجام می دهد یا حرف هایی می زند که البته خیلی از آنها درست هستند، اما این حرف ها بوی خوبی نمی دهند. جناب معاون رئیس جمهور که ایشان را با چند مؤلفه ی معروف می شناسیم که فقط یکی از آنها پیشنهاد تعبیه ی جایگاه خانم ها در ورزشگاه ها بوده و یکی از آنها شایعه ی بودن در مراسم ضیافت و سیاحت ترکیه بوده، اخیراً در یکی دو سخنرانی حرف هایی زده که به قول معروف آقایون علما اگر حواسشان نباشد می ترسم ادعای اجتهاد هم بکند!

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ذیل حرفهایی که در مورد شاد بودن دین اسلام و غلط بودن 80 روز سیاه پوشیدن که بعضاً هم حرفهای درستی هستند، در مورد اینکه عده ای مطرح می کنند که موضوع ساخت سرویس های بهداشتی در بین راه های کشور دارای اهمیت نیست، گفت: «کسی که اهمیت دستشویی را نمی فهمد، یا گداست یا عاشق!»

وی گفته رادیو و تلویزیون وقتی ایام عزا می شود گروه معارف آن سخت، فعال می شوند اما در ایام شادی این کار را به گروه اجتماعی محول می کنند، یعنی گروه معارف رادیو و تلویزیون نمی تواند فضای شادی را مدیریت کند. این اشکال دارد، این اهانت به اسلام است...، این را صریحاً می گویم هرکه می خواهد بدش بیاید!

جناب معاون رئیس جمهور ضمن سخنرانی از موضع قدرت و ضمن ایراد اشکال به سیاست های ضرغامی تعریفی از شادی منظور نظر خودش را ارائه نداد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم تودیع و معارفه معاون سرمایه‌گذاری این سازمان که در محل هتل لاله تهران برگزار شد،: گفت: «این انحراف است که کسی زیبایی را در فرار از انسان‌ها جستجو می‌کند. این عرفان نیست که در اتاقی باشد که بوی گل یاس بدهد. آن وقت یک زن دید کارش تمام شود اگر ما حق هستیم چرا باید در مواجهه با دیگران بترسیم و ورود یک گردشگر خارجی به کشور ما را به هراس بیندازد. هنوز فکر می‌کنند روسری یک ذره تکان خورد همه چی خرابه، این توهمه این دروغه»

مشایی افزود: « زیبایی وسیله شیطان نمی شود این منطق، خیلی وارونه است.منجلاب وسیله شیطان است، سیاهی، فقر، زشتی، پلشتی و پلیدی وسیله شیطان است. در زیبایی و علم باید خدا را جستجو کرد در قدرت باید خدا را جستجو کرد، عرفان این است. البته معنایش این نیست که از فردا هر کسی در خیابان این طرف و آن طرف را نگاه کند و بگوید که من عرفان دارم.»

در جواب حرفهای درست و غلط ایشان عرض می کنم که انسان فی نفسه زیبایی را دوست دارد و جذب آن می شود. چون خداوند گرایش به زیبایی را در وجود ما قرار داده، صدای زیبا، سخن زیبا، طرح زیبا، نقش زیبا، بنای زیبا، شعر زیبا، متن زیبا چون آهنربا ما را به خود جذب می کند. به همین دلیل است که خداوند کتاب خود را با زیباترین سبک نازل فرموده است. علاوه بر محتوا، ادبیات قرآن، انتخاب واژگان و سبکِ قرار گرفتن جملات آنقدر زیباست که حتی دشمن را به گوش دادن وادار می کند. حتماً شنیده اید که سردمداران شرک، کسانی مثل ابوسفیان از تاریکی شب استفاده کرده و پشت خانه پیامبر(ص) پنهان می شدند تا آیه های زیبای قرآن را با صدای زیبای آن حضرت بشنوند.

آقای مشایی، اما نباید غافل باشیم که شیطان هم از این ابزار استفاده می کند. سخن زیبا، ادبیات زیبا، وسیله ی کار شیطان نیز هست. قرآن می فرماید: در کنار هر پیامبری شیطان هایی جنی و انسی حضور دارند تا مردم را با سخنان زیبا اغفال کرده و فریب دهند. " وکذلک جعلنا لکلِ نبیٍّ عدوّاً شیاطین الإنس و الجن یوحی بعضهم إلی بعض زخرف القول غرورا" (112 انعام)

در تاریخ می خوانیم که هنرمندانی از ایران وارد مدینه شده و مسلمانان را دور خود جمع کرده بودند. داستان رستم و افراسیاب را برای آنان تعریف می کردند و آرام آرام، جمعی را از مسجد به محافل قصه خوانی می کشاندند. باید هوشیار باشیم فریب زیبایی سخن را نخوریم بلکه به محتوای سخن بیندیشیم.

شیطان گناه را زیبا جلوه می دهد، آنگاه پیشنهاد می دهد. مثل غذای مسمومی که ظاهرش خوشرنگ و خوش طعم است، اما عامل نابودی انسان می شود. " و زیّن لهم الشیطان اعمالهم فصدّهم عن السبیل..."(38 عنکبوت) «شیطان کارهایشان را برایشان زینت داده بلافاصله آن ها را از راه(درست) بازداشت»

آقای مشایی خطوات شیطان همیشه در کنار ماست و همیشه مترصد ربودن دین ما می باشد. اگر شما به خوبی دین اسلام را فهم می کنید و می گویید: دین اسلام دین شادی ست، این را هم فراموش نکنید که همین شادی و زیبایی می تواند فتنه بیافریند، کما اینکه در ترکیه آفرید، یا در مورد اختلاط بانوان و آقایان در ورزشگاه ها، یا نه در همین تهران و در جشن یک ماه پیش که جناب رئیس جمهور را با خود همراه ساخته بودید، حدس می زنم آن روزها پسر جناب رئیس جمهور و دختر جناب عالی شیرینی هم خورده بودند، اصلا شاید شیرینی همان جشن زیر زبان شان خوش آمده بود...

امیدوارم خداوند عاقبت ما را به خیر کند و از شر شیطان مصون و محفوظ بدارد!!!

اظهارات جدید مشایی درباره عرفان و زیبایی

 اسفندیار رحیم مشایی: کسی که اهمیت دستشویی را نمی‌فهمیده یا گدا بوده یا عاشق!

 

/ 0 نظر / 11 بازدید