اُماه

مادربزرگ - همه‌ی داراییِ من از نسلی روبه‌فراموشی - غروب‌ها بهار را بی‌بهانه دَم می‌کند در قوریِ بدقواره‌ای که ناگفته پیداست چینی‌ست... ام‌روز که پربسامدترین تلاقیِ نسلِ من و اوست، پاییز را به یُمنِ چایِ خوش‌طعمِ در هم‌این قوریِ بدقواره‌ی او، شیرین و گوارا سَر می‌کشم تا یادم بماند عاشقی معطوفِ به مظروف است، نه ظرف!

مادربزرگ - همه‌ی سهمِ من از مشروطه  و مرجعیت - عشق را هویدا هبه می‌کند به ما. عشق را می‌نشاند تنگِ اخم و لب‌خندش. عشق را چین می‌کند رویِ جغرافیایِ پیشانیِ بلندش تا بدانیم دل‌نشینی مرقومه‌ی به‌فرموده‌ای نیست که بتوان در جایی منزه‌تر از «قلب» یافت‎ش...

مادربزرگ - مادرِ بزرگِ پدرِ من - امضایِ پایِ دفترِ خاطراتِ باهم‌بودنِ ماست. نسلِ پریشانی و تشتت‌ و وایرلس! نسلِ بی‌فرصتِ بی‌حس!

مادربزرگ،

            فرصتِ مغتنم و بی‌تکرارِ تاریخِ زنده‌گیِ من است...

/ 6 نظر / 5 بازدید
سامی دخت

غم‌خاک یکی از معدود جاهایی‌ست که به خودم جرات میدهم هرجا قلمش به دلم نشست و ننشست هر دو را راحت بگویم.این پست را که خواندم دلم خواست بگویم: در میان دوستانی که از اهالی این حوالی می شناسم تنها قلم شما بود که میتوانست نسل ِمادربزرگ های دوست داشتنی را اینقدر زیبا بنویسد..اینقدر زیبا و مهربان و دوست داشتنی و دست یافتنی...

سارا

قربونش!

مریم رضایی

خیلی زیبا بود، یاد مادربزرگ خودم افتادم و بعد از ظهرهایی که روی گلیم پاره حیاط می نشستیم و با لهجه شیرین بختیاریش برایم خاطره می گفت. راستی چرا ناگهان این قدر زود دیر می شود؟

مه‏بانو

عالی ... اون احساس به مادربزرگ رو با ساده‏ترین و بهترین واژه‏ها بیانش کردین. [لبخند]