لقمه حرام - گفتن

گفتن

λεγειν

بسم الله الرحمن الرحیم

توی این دنیا بعضی از چیز ها خیلی زود گذر اند و بعضی چیزها خیلی دیر گذر !

بعضی چیزها اصلا به حساب نمی آیند و بعضی دیگر هیچ وقت از حساب نمی روند . بعضی فانی و بعضی باقی .

آن دسته که فانی اند و زود گذر بیشتر مربوط به من و من ها می شوند و آن دسته که دیر گذر اند و باقی ، مربوط به او و او !

توی این دنیا هر کس چیزی می خورد . در واقع هر موجودی تغذیه می کند . بعضی موجودات ، وجودشان با نوعی سکون و بی حرکتی خلط شده است که در ظاهر امر این پنداشته می شود که مثلا میز و صندلی تغذیه نمی کنند ، حال آنکه وجود آنها تبلوری از یک انرژی است ،  که در این جا و به زبان و اطلاعات قاصر و اندک من توضیحش کمی دشوار می نماید . اما بعضی دیگر می خورند و خوب هم می شود احساسش کرد و به چشم دیدش .  آنها می پندارند که خوردنشان همانند انرژی آن اشیای بی جان نه دیده می شود و نه شنیده . اما کاملا در اشتباهند ، چون هم دیده می شود و هم شنیده( امواج الکترومغناطیس متصاعد شده از پرخوری شان از لایه اوزون هم زده بالا و طول موج صوت متصاعد شده از پرخوری شان نیز گوش خیلی ها را کر کرده ، از جمله خودشان ) و تنها شباهت آنها با آن اشیا و موجودات دسته ی اول همان بی وجودی و بی حرکتی و مرده گی است !!!

نامی که بر آنها می توان نهاد خوره است و چه قدر هم برازنده شان است .

و بعضی دیگر نه دیده می شوند و نه شنیده، خود می دانند و خدای شان . آنها نور می خورند و علم و حلم و آنانس مردمان معرفت و علم و عصمت اند . و نامی که شایسته ی آنهاست ، ینده ، انسان و آدم است . (بله دقیقا منظورم این است که اگر غیر از این ها باشیم ، نه بنده و نه انسان و نه  آدمیم )

جالب است بدانید ماجرای شیطان و آدم و حوّا نیز از خوردن شروع شد . شیطان آدم را وسوسه ( هم خانواده ی وسواس و به معنی صدای آرام زینتی جات بر دست و پای زنان است که این روز ها در خیابان ها به کثرت می توان مشاهده کرد ، البت اگر طالب مسووس]مورد وسوسه قرار گرفته[شدن هستید ) کرد(وسوسه) تا همان چیزی را که خداوند نهی کرده بود ، بخورد و این درس بزرگی است . " فَأکَلَا مُنهَا فَبَدَت لَهُمَا سَو آتُهُمَا و طَفِقَا یَخصِفَانِ عَلَیهِمَا مِن وَرَقِ الجَنَّهِ و عَصَی آدَمُ رَبَّهُ فَغَوَی "

غذا، هم می تواند مارا بزرگ کند و هم بزرگوار ، اگر تأثیر غذا در شکل گیری شخصیت و عواطف و احساسات را دریابیم مطمئنا در انتخاب آن کوشا تر خواهیم بود . خداوند در قرآن بارها و بارها می فرماید که از غذاهای حلال و طیب و پاکیزه بخورید ؛ " فَکُلُوا مِمّا رَزَقَکُم اللهُ حَلالَاً طَیِّباً ... "

اتفاقا در مورد دسته ی دوم خودمان هم صحبتی درقرآن شده است . اصلا خ(و)د؛آ]= یکی از معانی آن همین خودآ می شود ، در واقع کلمه ی خدا یک تلنگری است برای ما که بدانیم از کجا آمده ایم و به کجا می رویم[ فکر همه جایش را کرده است ... " وَلَا تَاکُلُوا اموالَکُم بَینَکُم بِالباطِلِ ... " ( اموال یکدیگر را به ناحق نخورید ... ) و مهم تر از همه، که مجازات سختی هم دارد و از نظر جوانمردی هم رتبه ی منفی انم می گیرد، خوردن مال یتیم است که می فرماید : " و لا تَقرَبوُا مالَ الیَتیمِ ..."( به مال یتیم نزدیک نشوید )

و آخر اینکه امام حسین ( علیه السلام ) در روز عاشورا خطاب به دشمنانش فرمودند : علت اینکه سخنان من در دل های شما اثر نمی گذارد ، لقمه های حرامی است که شکم های شما از آن پر شده است . « قَد مُلِئت بُطُونُکم مِنَ الحَرامِ »

...

گاهی شده خیلی دلم گرفته است  و احساس تنهایی شدیدی  می کنم ، به این دلیل که وقتی دعایی هم می کنم مستجاب نمی شود( و یا می شود و من درکش نمی کنم و یا اصلا شاید دعایم دعا نبوده) در این رابطه شخصی به محضر رسول خدا ( صلی الله علیه و آله و سلم ) آمد و عرض کرد : دوست دارم دعایم مستجاب شود . حضرت فرمود : « غذای خود را پاک کن و غذای حرام وارد شکم خود نکن. »

آری لقمه ی حرام یکی از از ابزار دست شیطان است و به وسیله ی آن خیلی راحت به مقصود خویش می رسد .

I had bit of trouble with my sister yesterday. She said I had to get to work – there wasn't time to sleep . But first …

I had to blow my nose An then I had to clean the lint and then I had to zipper up my pants …

Then fin'ly with those things all done I settled down to work with my sister but she had finished and my sister went berserk And really , I was so confused I wasn't having fun these things were quite important . They were begging to be done!

So now it's time to help my mother  , But first …

نوشته شده در چهارشنبه ٢٢ آذر ۱۳۸٥ساعت ٢:٥٠ ‎ب.ظ توسط محمّد مهدوی‌اشرف نظرات () |