یکی بر سر شاخ بن می برید - گفتن

گفتن

λεγειν

توجه شما را به متنی که در صفحه ی "تعریف" سایت رسمی شبکه ی دوم سیمای جمهوری اسلامی ایران آمده است جلب می کنم:

شبکه دو سیما شبکه ای است که برای طرح، فضا سازی وپاسخگویی به نیازهای فرهنگی بارویکرد ارشاد،اطلاع رسانی وآموزش، به تهیه وپخش برنامه درساختارهای مختلف اقدام می کند.

دیزنی کارتون شبکه ی دوم

جالب است بدانید دیروز یعنی ۱شنبه 5 خرداد 87، ساعت 16/45 الی 17 عصر، از شبکه ی دوم سیما در برنامه ی کودک و نوجوان کارتونی پخش شد که شخصیت های آن حیوانات بودند. اسم یکی از دو شخصیت اصلی داستان "کریستو" بود. این دو کاراکتر بنا بر مشکلاتی که برای شان بوجود آمده است، تصمیم می گیرند محل اسکان خودشان که هتلی بوده است را ترک کنند. زین روی سوار بر ماشین پرنده ی خود می شوند و آن محل را ترک می گویند. در راه کریستو به دیگر کاراکتر اصلی می گوید:

« می دانم که ناراحتی و غم گین، اما ناامید و ناراحت نه باش، بالاخره روزی ما هم جایی را پیدا می کنیم که به توانیم به آن به گوییم خانه، سرزمین موعودی که به توانیم در آن فرمان روایی کنیم. » جالب تر این که در سرتاسر این کارتون انیمیشینی، بارها این جمله که متشکل از سرزمین موعود و فرمان روایی ست تکرار می شود و هرکجا که این دو کاراکتر اصلی پا می گذارند به مردم آن ها یا به تر است بگویم حیوانات آن جا کمک می کنند و در عوض مردم آن جاها آنها را بیرون می کنند و باهاشان رابطه ی خوبی برقرار نمی کنند...

این مقدمات بالا را گفتم تا بحث م منتج به این بند شود که:

هر آدم صرفا بالغی می تواند به فهمد که این دیالوگ، دیالوگ کارتون ی برای کودکان نیست و فراتر از گفتگوی بین دو کاراکتر حیوان ی ست که قرار است برادر و خواهر کوچولوهای ما یا فرزندان مان را سرگرم کند؛ حالا اگر نه فهمند سرزمین موعود و فرمان روایی جهانی مطابق منویات چه کسانی در جهان است هم جرمی مرتکب نشده اند!!!

همین!

انشاءالله نادوستان ما(حداقل من!) در شبکه ی دوم سیما، با این چشم ناظر تیزبین شان حتما که نه مطمئنا می توانند با روی کرد ارشادی نیازهای فرهنگی را پاسخ گو باشند...

یا حق

نوشته شده در دوشنبه ٦ خرداد ۱۳۸٧ساعت ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ توسط محمّد مهدوی‌اشرف نظرات () |