گفتن

گفتن

λεγειν

جمعه

23/6/86

01:28 بامداد

هر که در این بزم مقرب تر است

جام بلا بیش ترش می دهند

هرچند اولش با شک، اما به طور یقین دی روز اولین روز از ماه مبارک 1428 ه.ق بود.

با خودم که می اندیشم، تنها چیزی که در ذهنم متبادر می شود این است که عجب مدیریتی دارد خدا. اصلا برای بنده های کند و لنگی مثل من صبر نمی کند. منی که در فهمیدم منقبت و فضایل رجب و نهایتش شعبان، لنگ در هوا مانده ام، حالا یک روز از نافه ی ماه های خدا را طی کرده ام. این را امروز از حجه الاسلام رنجبر شنیدم. می گفت مُشک اول اولش خون است. خون کثیف و نجسی که از ریخته شدن آن روی البسه مان بیم داریم. اما وقتی به کیسه ی نافه می رسد و در آن جا ابدی می شود، خوش بو ترین و گران بها ترینِ ماده ها می شود. می گفت: ماه مبارک برای ما همان نافه ای ست که هر کدام مان با هر درجه از بنده گی و انسانیت می تواند در آن به بالاترین مقامات که همانا لقاء پروردگار است، به رسد.

شهید استاد مطهری در یک سخنرانی فرموده بودند: با روزه گرفتن، دهان جسم مان از غذای حلال بسته می شود و کاش دهان روح مان نیز با تقوای الهی از حرام بسته شود!

ایضا می فرمودند: زنی نزد پیام بر خدا(صلی ا... علیه و آله و سلم) رفتند و پیام بر که مشغول صرف احتمالا شیر بودند به آن زن شیر تعارف می کنند . آن زن می گوید: روزه ام و پیام بر باز با اصرار شیر تعارفش می کنند. زن می گوید: روزه ام، نمی شود!

پیام بر می گویند تو چه طور روزه ای که دو ساعت پیش گوشت برادر(خواهر) را می خوردی؟

زن کتمان می کند و پیام بر می گویند قی کن. زن قی می کند و لخته های خون و گوشت از معده اش بیرون می ریزد...

شهید مطهری می گفت: اگر روزه بگیریم و فقط گرسنگی به کشیم، اصلا روزه نه گیریم به تر است! می گفت: روزه می گیریم که گناه دروغ و غیبت و تهمت مرتکب نشویم. ذیل آن می فرمودند که: گناه غیبت و دروغ کبیره اند، اما گناه تهمت کبیره ی کبیره است، زیرا دو گناه کبیره را با هم در خود دارد. دروغ و غیبت!

از هرچه بگذریم سخن دوست خوش تر است... دی روز با همه ی این حرف ها رفت و احساس می کنم فقط گرسنه بودم. خیلی مانده تا به تشنه گی به رسم که تشنه گی شوق است و شوق مقام بالایی است و هرکه را لیاقت شوق وصل جمال کبریایی اش نیست. به امید روزی که مرز بین خود و خودِ حقیقی مان شکسته شود!

والسلام
نوشته شده در جمعه ٢۳ شهریور ۱۳۸٦ساعت ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ توسط محمّد مهدوی‌اشرف نظرات () |

5 شنبه

22/6/86

02:18 بامداد

آمد بهار و بی گل رویت بهار نیست...

نمی دانم چرا در مطلع سخن، مصرع بالا به ذهنم خطور کرد، اما حرفش این است که با این که ماه مبارک رمضان،  بهار اعمال یک انسان و میزان و معیار بندگی و عبودیت او، فرا رسیده، اما تا تو ظهور نکنی، خبری از بهار واقعی نخواهد بود.

راستی داشت یادم می رفت؛ تصمیم گرفته ایم (من و دلم) از امشب یا امروز هر سحر که می توانم بنویسم. امیدوارم که در همه ی سحرهای این ماه مبارک توفیق پیدا کنم و بیدار باشم، یک بیداری واقعی!

امشب در فرازی از دعای ابوحمزه ی ثمالی چیزی یاد گرفتم و آن این عبارت بود: « اللهم خصّنی منک بخاصّه ذکرک » به این معنا که ( خداوندا به ذکر مخصوصت، خاصّم گردان. )

راستش خیلی به دلم نشست، یک جورایی درس بزرگی برایم داشت و آن این که حتا ذکر خداوند را گفتن هم موهبتی است از ناحیه خودش و توفیقی که شاید نصیب هر کسی نشود. به قول حاج مهدی افضلی: باید برویم خدا را شکر کنیم که یکی از جوارح ما را به درگاه خداوند راه دادند، باشد که از طریق آن انشاءا... بقیه جوارح و جوانح و دل و روح مان را نیز مشرف به حریم شریف کبریایی اش نمایند.

در پایان نیز با بیتی معروف سخنم را به پایان می رسانم:

روا بود که گریبان ز هجر پاره کنم

دلم هوای تو کرده بگو چه چاره کنم

والسلام

نوشته شده در جمعه ٢۳ شهریور ۱۳۸٦ساعت ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ توسط محمّد مهدوی‌اشرف نظرات () |